Bibliotekarka z pasją
Przyznawane nieprzerwanie od 1995 r. wyróżnienie ma na celu docenienie zaangażowania pracowników bibliotek publicznych. Laureaci 20 poprzednich edycji nagrody swoją czytelniczą pasją zarażają najmłodszych.
Organizują im wśród książek i z lekturą wolny czas w przekonaniu, że piękno literatury ubogaca tak wyobraźnię, jak i słownictwo. Promują czytelnictwo jako antidotum na nudę, a przy tym pomysł na niezwykłą przygodę.
Pomysł i zaangażowanie
– Laureaci muszą wykazać się kreatywnością – potwierdza Małgorzata Pieczykolan, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, organizator konkursu. W nawiązaniu do tegorocznej edycji wyjaśnia, iż w gronie bibliotekarzy ubiegających się o zwycięstwo znalazły się zarówno osoby młode, jak i pracownicy z dłuższym stażem wyróżniający się mnogością pomysłów, a przy tym umiejętnością pozyskiwania środków pozabudżetowych skutkujących uatrakcyjnieniem czytelniczej oferty.
Formą docenienia jest już samo znalezienie się w kręgu osób wytypowanych do nagrody. Obok A. Wróbel – laureatki tegorocznej edycji konkursu – w zaszczytnym gronie znalazły się: Jadwiga Flisiak z filii w Bogucinie, Marzena Gardiasz – dyrektor biblioteki w Krynicach, Edyta Majewska – dyrektor biblioteki w Jabłonnie, Elżbieta Topyła – kierownik filii w Radzyniu Podlaskim i Bernadeta Włodarczyk – dyrektor placówki w Krasnobrodzie.
Książka wszystko przetrwa
Agnieszkę Wróbel z Gminnej Biblioteki Publicznej w Hańsku uhonorowano za zaangażowanie na rzecz organizowania zajęć czytelniczych skierowanych do dzieci, ale też integrację – w otoczeniu książek – całych rodzin. Bibliotekarka jest bowiem m.in. autorką tzw. projektów międzypokoleniowych. Niestrudzenie poszukuje też zewnętrznych środków finansowych pozwalających na ubogacenie bibliotecznego programu.
– Książka jest najważniejsza i wszystko przetrwa – podkreśla laureatka konkursu, wskazując na emocje towarzyszące odpowiednio dobranej lekturze. Biblioteki – co potwierdza – służą dziś już nie tylko jako miejsce wypożyczania książek. Jednak dobrodziejstwa płynącego z kontaktu z nią – szelestu przewracanych stron – nie zastąpi ani internet, ani smartfon…
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 sierpnia w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Anna Platto (1944-95) zasłynęła jako kustosz biblioteczny i metodyk bibliotekarstwa dziecięcego. Prowadziła zajęcia z literatury w lubelskiej filii Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy. Wniosła też nieoceniony wkład w organizację (profilowanie działalności i programowanie pracy) bibliotek dziecięcych działających w ramach WBP im. H. Łopacińskiego. A. Platto dała się poznać jako znawczyni literatury pięknej, zwłaszcza dziecięcej i młodzieżowej. Pogodą ducha i bezinteresowną życzliwością zaskarbiła sobie przez lata sympatię wielkiego grona tak czytelników, jak i bibliotekarzy.
WA