Aktualności
Bieg pamięci

Bieg pamięci

28 lutego w kilku miejscowościach regionu będą miały miejsce lokalne edycje projektu biegowo-edukacyjnego Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ideą organizowanego od czterech lat przez Fundację Wolność i Demokracja biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP 
oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Wydarzenie niesie przede wszystkim silne przesłanie patriotyczne. Oprócz tradycyjnego biegu imprezie towarzyszą pokazy grup rekonstrukcyjnych, gry terenowe sprawiające, iż uczestnikami projektu stają się nie tylko amatorzy sportu.

Trwają zapisy

Zgodnie z regulaminem w każdej z miejscowości, które biorą udział w przedsięwzięciu, zostanie rozegrany bieg na dystansie wynoszącym 1 tys. 963 m. To nawiązanie do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józef Franczaka ps. Lalka zastrzelonego 21 października 1963 r. Garwolin, Sulbiny, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Radzyń Podlaski, Parczew, Biała Podlaska, Włodawa oraz Konstantynów – już zadeklarowały chęć uczestnictwa w imprezie. W większości z miejscowości trwają już zapisy, znane są także szczegóły programowe.

Wiele atrakcji

W Sulbinach bieg odbędzie się po raz pierwszy. Jego organizatorami – obok Fundacji Wolność i Demokracja – są: gmina Garwolin, Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach oraz Truchtacz.pl. O 12.00 zawodnicy staną na starcie, by pokonać dystans 1 tys. 963 m oraz 10 km. Trasa będzie przebiegała ulicami: Wspólną Długą, Brzozową, Leśną, Spacerową oraz Ogrodową. Ok. 13.30 nastąpi uroczyste zakończenie imprezy i nagrodzenie zwycięzców, zaś o 13.45 rozpocznie się koncert Teatru Od Czapy, a także ognisko. Do udziału w biegu organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych bez względu na wiek. Wszelkie informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie GCAK w Sulbinach. Szczegóły

można również uzyskać, pisząc na adres e-mail: centrum.sulbiny@gmail.com. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 lutego.

W całym regionie

W Białej Podlaskiej biegi, na które zapraszają gmina miejska oraz Klub Biegacza Biała Biega,

odbędą się po raz drugi. Uczestnicy spotkają się o 11.00 przed zakładem karnym przy ul. Prostej 33, skąd godzinę później wystartują biegi na 1 tys. 963 m i 5 km. Kwestionariusz jest dostępny na stronie www.bialabiega.pl, zaś potrzebne informacje u koordynatora pod adresem e-mail: g.sicinski@horyzontbp.pl.

Również po raz drugi impreza odbędzie się w Parczewie. Zawodnicy pobiegną na dystansach: 1 tys. 963 m, 750 m oraz 5 km. Podczas wydarzenia, do udziału w którym uczestnicy mogą zgłaszać się do 20 lutego, zostanie przeprowadzona kwesta na budowę pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie wielkiego głodu. Zbiórka o 13.00 pod urzędem miejskim przy ul. Warszawskiej 24. Formularz dostępny jest na stronie www.parczew.com. Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel.: 83-355-12-25 oraz pod adresem e-mail: edichmielarz@wp.pl.

W Konstantynowie zgłoszenia przyjmowane są tylko do 1 lutego. Organizowana po raz pierwszy impreza rozpocznie się o 11.15 w parku przy pałacu Platerów. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej i to właśnie z jego strony internetowej (www.spzk5.blogspot.com) można pobrać stosowną deklarację udziału w biegu.

W Łukowie z koordynatorem wydarzenia można kontaktować się, pisząc na adres: bartlomiejbryk@interia.eu. We Włodawie organizatorami biegów są: MKS Mechanik oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Szczegóły dostępne pod adresem: mariusz.zanko@onet.eu. W Radzyniu Podlaskim za tegoroczną edycję biegów odpowiada Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Informacje dla uczestników można uzyskać, pisząc na adres: dmagier@rasil.home.pl.

MLS