Bieg pamięci
Głównym organizatorem odbywającego się już po raz piąty wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Natomiast współorganizatorami przedsięwzięcia są – oprócz Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – m.in. lokalne samorządy oraz ruchy, organizacje i stowarzyszenia.
Trochę historii
1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwałą z 3 lutego 2011 r. Propozycję terminu wysunął ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka. Tego bowiem dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach czwartego zarządu głównego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Mający rangę święta państwowego dzień honoruje i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pierwsza edycja biegu z udziałem 50 osób miała charakter surwiwalowy. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi skupionych wokół Fundacji Wolność i Demokracja, w odbywającym się w warszawskim Parku Skaryszewskim biegu uczestniczyło 1,5 tys. osób. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
1963 metry
Po zeszłorocznym sukcesie biegu, w którym uczestniczyło ok. 40 tys. biegaczy ze 160 miejscowości nie tylko z terenu Polski, organizatorzy akcji stawiają sobie jeszcze ambitniejsze plany. Do wspólnego biegania chcą zmobilizować przynajmniej 20 tys. osób więcej. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), wspólny dla wszystkich miejscowości. Dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje. W naszym regionie biegi pamięci odbędą się w Dęblinie, Maciejowicach, Garwolinie-Sulbinach, Łukowie Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Białej Podlasce, Wisznicach, Włodawie, Terespolu, Kodniu i Konstantynowie.
Pospiesz się!
Szczegółowy regulamin, dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za wydarzenie w poszczególnych miejscowościach oraz terminy, w których należy się zgłaszać do poszczególnych konkurencji biegowych, dostępne są na stronie internetowej www.tropemwilczym.pl. Za pośrednictwem strony można również dokonać rejestracji uczestnictwa. Ponieważ liczba osób mogących wziąć udział w poszczególnych biegach jest niejednokrotnie ograniczona, stąd też o prawie do startu zadecyduje kolejność zgłoszeń.
MLS