Opinie
Źródło: jag
Źródło: jag

Bierz, bo dają

Niektórzy już spróbowali, inni czekają w kolejce. A jest o co powalczyć, bo pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego są spore i można je wykorzystać na wiele sposobów.

Kursy komputerowe dla mieszkańców gminy Piszczac, zakład aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych siedleckiego Caritasu czy własna firma – to tyko niektóre możliwości, jakie dają pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do regionalnych ośrodków EFS przychodzą osoby, które mają jakiś pomysł i chcą działać. Marzą, by zrobić coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Ale sam pomysł nie wystarczy. Pozostaje jeszcze napisanie projektu, przygotowanie budżetu i poprowadzenie jego realizacji.

Po pierwsze: pomysł

Projekty realizowane ze środków EFS są bardzo różne. Wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb beneficjenta. W latach 2007-2013 realizowany jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Stanowi on odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Głównym założeniem jej jest uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.

Odwiedź ośrodek regionalny

By wspomóc osoby chcące skorzystać z możliwości, jakie daje EFS, powołano ośrodki regionalne. RO EFS w Białej Podlaskiej powstał w styczniu 2007 r. przy bialskiej filii Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny w partnerstwie z Fundacją Aktywności Obywatelskiej. ...

Monika Grudzińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł