Aktualności
Biorą sprawy w swoje ręce

Biorą sprawy w swoje ręce

Zawiązała się inicjatywa powstania na Wiśle mostu drogowo- kolejowego. Miałby on połączyć powiaty garwoliński i kozienicki. 25 listopada w garwolińskim starostwie odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli obu samorządów i spółki ENEA Wytwarzanie.

Most drogowo-kolejowy to pomysł władz powiatów garwolińskiego i kozienickiego, które w jego powstaniu upatrują możliwość rozwoju gospodarczego i społecznego. Istotny argument stanowi też połączenie kozienickiej elektrowni kozienickiej z dostawcą węgla – kopalnią Bogdanka.

Jesteśmy zdeterminowani

– Dostrzegamy te wszystkie korzyści, ale inwestycja ma również mocne uzasadnienie społeczne – podkreślał podczas spotkania starosta garwoliński Marek Chciałowski. – Potrzeba jest ogromna, lecz ogromne są także koszty przedsięwzięcia. Nasze zadanie polega na znalezieniu finansowego wsparcia, ponieważ bez pomocy rządowej nie jesteśmy w stanie wybudować mostu. Wprawdzie to projekt na naprawdę wielką skalę, jednak nie oznacza to, iż nie możemy przystąpić do rozmów. Mamy siły, jesteśmy zdeterminowani, posiadamy przyjaciół, z którymi dzisiaj się spotykamy. Wierzę, iż możemy rozpocząć działania, które w konsekwencji doprowadzą do powstania mostu – dodał.

Odkryć potencjał

Starosta kozienicki Andrzej Jung akcentował, że dzieląca powiaty Wisła może wreszcie może je połączyć. – Jeżeli uda się tego dokonać, z pewnością odkryjemy drzemiący w naszych regionach potencjał – zapewniał. – Cieszymy się, że panuje wzajemne zrozumienie i chęć współpracy, która zapewne przyniesie dobre owoce zaznaczył.

Na most od lat czekają też mieszkańcy obu powiatów. Pierwsze rozmowy nad jego powstaniem były prowadzone w 1999 r. w Maciejowicach. Mimo wysiłku powiatowego samorządu, władz maciejowickiej gminy i przychylności ministerstwa infrastruktury inicjatywy nie udało się zrealizować.

Wspólnymi siłami

Na piątkowym spotkaniu powiat garwoliński reprezentowali: starosta M. Chciałowski, wicestarosta Urszula Zadrożna, dyrektor powiatowego zarządu dróg Marek Jonczak, a powiat kozienicki – starosta A. Jung oraz naczelnik wydziału promocji i kultury Lucyna Domańska-Stankiewicz. Nie zabrakło też przedstawicieli władz gmin Wilga i Maciejowice, miasta Kozienice oraz reprezentantów spółki ENEA Wytwarzanie.

Spotkanie w Garwolinie dotyczące budowy mostu na Wiśle było jednym z pierwszych. Do jego powstania wiedzie jeszcze długa i kręta droga, Jednak samorządy wierzą, iż wspólnymi siłami są w stanie zdziałać więcej, a ich głos zostanie usłyszany wyżej.

Kolejne rozmowy już 7 grudnia w Kozienicach.

Waldemar Jaroń