Rozmowy
Źródło: RYSZARD KOWALSKI
Źródło: RYSZARD KOWALSKI

Biotechnologia to szansa

Na początek przypomnijmy podstawowe wiadomości. Co to takiego „żywność genetycznie modyfikowana”?

Żywność genetycznie modyfikowana, określana mianem żywności transgenicznej, to wszystkie organizmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w których geny zostały celowo zmienione przez człowieka. Mamy tutaj na myśli głównie geny, które zostały zmienione metodami biotechnologicznymi.

Czy to jest coś zupełnie nowego, czy też podobne eksperymenty były już wcześniej prowadzone?

Różnego rodzaju modyfikacje genetyczne były wykonywane od czasu odkryć Mendla, z tym że dotyczyło to modyfikacji metodami klasycznymi, polegającymi na hodowli oraz selekcji odpowiedniego materiału roślinnego lub zwierzęcego. Czasami nazywało się to „doborem odmianowym” albo „doborem odpowiedniego materiału” do wyhodowania czy też do zachowania ściśle określonych ras i biotypów. Można powiedzieć, że już od bardzo dawna nie ma odmiany pomidorów czy sałaty, które nie byłyby genetycznie modyfikowane. To były i są do dzisiaj metody powszechnie aprobowane.

W 1973 r. po raz pierwszy wprowadzono określenie „organizm genetycznie modyfikowany” i zastosowano metody biotechnologiczne. polegające na transferze genów z innych organizmów do organizmu biorcy. Wtedy w zasadzie rozpoczął się nowy kierunek w badaniach, który określamy mianem biotechnologii. Jej powszechne zastosowanie doprowadziło do powstania terminu „organizmy genetycznie modyfikowane” i wzbudziło wiele emocji. ...

Marcin Jabłkowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł