Region

Błędne koło

To pacjent, nie zysk jest dla nas najważniejszy - mówi starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, komentując brak pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia i płatności szpitalom za nadwykonania.

Spośród 211 badanych placówek aż 191 odnotowało w zeszłym roku stratę na działalności podstawowej (172 w 2021 r.) a 151 stratę netto (112 w 2021 r.) - to wyliczenia najnowszego raportu Związku Powiatów Polskich. Szpitale powiatowe alarmują, że nie otrzymały zapłaty za nadwykonania za pierwszy kwartał roku, a właśnie kończy się drugi.

Kilka problemów

Radzyński szpital od chwili powstania SPZOZ-u przechodził różne koleje losu. Przez wiele lat narastał dług, który w najgorszym momencie sięgał kilkunastu milionów. – To była sytuacja, która nas stresowała. Obecnie placówka jest w dobrej kondycji finansowej – zauważa starosta radzyński S. Niebrzegowski, ale przyznaje, że powiat radzyński umorzył zadłużenie wobec samorządu powiatowego, a była to kwota blisko 2,5 mln zł. – Wspieramy szpital w zapewnieniu wkładu własnego do wielu projektów, m.in. pracowni endoskopii, zrealizowaliśmy też projekt za ponad 5 mln zł dotyczący rejestratorni i przychodni POZ – wylicza.

Sytuacja radzyńskiego szpitala na razie jest dobra, zadłużenie wynosi ok. 1-2% w stosunku do jego budżetu, czyli ok. 1 mln zł, płatności są realizowane na bieżąco, co daje płynność finansową. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł