Blisko Boga i blisko ludzi
W homilii bp Kazimierz Gurda mówił m.in. o ideale świętości, w który wprowadzili św. Jadwigę Śląską (ok. 1180-1243), żonę księcia wrocławskiego Henryka Brodatego, fundatorkę wielu kościołów i klasztorów, św. Franciszek i jego duchowi synowie. Ideał ów podkreślał cnotę pokory, ubóstwa i miłości wyrażającej się w formie praktyki miłosierdzia. - Przyszła święta potrafiła połączyć postawę Marii i Marty, sióstr Łazarza, o których słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii.
Potrafiła siedzieć u stóp Jezusa, przeżywając swą z Nim jedność, ale także potrafiła biec do biednych i chorych; do kobiet i mężczyzn, by przychodzić im z konkretna pomocą; by głodnym dać jeść, by chorych i opuszczonych przyjąć do szpitala i tam się nimi opiekować – mówił ksiądz biskup, tłumacząc, dlaczego nazywana była matką wszystkich ubogich i pocieszycielką biednych. Nawiązał również do słów wypowiedzianych przez Papieża Polaka, który w pragnieniu świętości i świadectwie upatrywał spuściznę duchową świętych XIII w., w tym św. Jadwigi.
– Niech św. Jadwiga Śląska, patronka waszego kościoła, przez wprowadzone dzisiaj jej relikwie będzie jeszcze bardziej obecna w waszej codzienności. Twórzcie środowiska rodzinne, środowisko szkolne, środowisko pracy, które przesiąknięte będzie duchowością proponowaną nam dzisiaj przez Kościół, duchowością miłosierdzia – zachęcał bp Gurda.
Owocne przygotowania
Przypomnijmy, że reprezentacja parafii wraz ze swym proboszczem ks. Bogusławem Filipiukiem odebrała relikwie świętej – cząstkę jej ciała – z rąk kustosza Bazyliki w Trzebnicy ks. Jerzego Olszówki SDS w ubiegłym roku, 18 czerwca, podczas Pierwszej Pielgrzymki Parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Od tamtej chwili relikwie były przechowywane w kaplicy Domu Sióstr Służek NMP Niepokalanej, zaś parafianie przygotowywali się duchowo do przywitania relikwii i ich instalacji. Połączono to wydarzenie z rocznicą kanonizacji św. Jadwigi, której w 1267 r. dokonał Klemens IV.
Szczególnym czasem przygotowań były dla wspólnoty parafialnej Samogoszczy ostatnie tygodnie. W niedzielę, 19 marca, parafianie uczestniczyli w Drodze krzyżowej z Lipnik do Samogoszczy, modląc się o owocne przeżycie rekolekcji. Przeprowadził je w dniach 30 marca – 1 kwietnia asystent kościelny „Echa Katolickiego” ks. prof. ndz. dr hab. Andrzej Adamski.
W niedzielę, 26 marca, w czasie Mszy św. o 9.00 ksiądz proboszcz dokonał odsłonięcia obrazu św. Jadwigi Śląskiej, który po kilkunastoletniej przerwie znów zawisł na ścianie w nawie bocznej, tuż przy odnowionej figurze patronki parafii. Poświęcił także odrestaurowane organy.
Konkurs wiedzy
By dzieci i młodzież mogły bardziej poznać postać św. Jadwigi Śląskiej w dekanacie łaskarzewskim uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów zostali zaproszeni przez ks. B. Filipiuka i katechetkę – s. Alicję Skibę do udziału w dekanalnym konkursie „Poznajemy życie św. Jadwigi Śląskiej – patronki parafii w Samogoszczy”. Na to zaproszenie pozytywnie odpowiedziało 98 uczniów ze szkół podstawowych w Maciejowicach, Kaleniu, Dąbrowie, Antoniówce Świerżowskiej, Woli Koryckiej, Korytnicy, Trojanowie, Życzynie, Sobolewie i Samogoszczy oraz 69 uczniów z gimnazjów w Sobolewie, Życzynie i Samogoszczy. Po przeprowadzonym przez katechetów etapie szkolnym do finału konkursu zakwalifikowało się 21 uczniów ze szkoły podstawowej i sześciu z gimnazjum.
Finał konkursu odbył się – dzięki życzliwości dyrekcji i nauczycieli – w Zespole Szkół w Samogoszczy w czwartek, 30 marca, o 10.45. Finaliści mieli za zadania rozwiązać test składający się z 30 pytań otwartych i zamkniętych. Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu. W kategorii „szkoła podstawowa” zostali nimi: I miejsce – Michał Brojek (Szkoła Podstawowa w Maciejowicach), II miejsce ex aequo – Ola Jakubaszek (SP w Trojanowie) i Eliza Lechniak (SP w Kaleniu), III miejsce ex aequo – Patrycja Agnieszczak (SP w Kaleniu) i Weronika Ściślak (SP w Trojanowie). W kategorii „gimnazjum” triumfowali: I miejsce ex aequo – Julia Michalczyk (Gimnazjum w Sobolewie) i Weronika Nosarzewska (Gimnazjum w Samogoszczy), II miejsce – Cezary Winek (Gimnazjum w Samogoszczy), III miejsce – Dawid Głodek (Gimnazjum w Sobolewie).
Artystycznie o św. Jadwidze
Jeszcze zanim ks. B. Filipiuk ogłosił wyniki konkursu, jego uczestnicy wraz z opiekunami i cała społeczność szkoły w Samogoszczy, nauczycielami oraz przybyłymi gośćmi, wśród których byli rekolekcjonista ks. Andrzej Adamski, ks. kan. Henryk Demiańczuk, rodzice i dziadkowie uczniów, obejrzeli inscenizację ukazującą św. Jadwigę Śląską w realizacji swego powołania do świętości.
– Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem s. A. Skiby oraz przy pomocy nauczycieli uświadomił wszystkim widzom prawdę, że każdy z nas jest wezwany do świętości. W osiągnięciu jej wspiera nas Pan Jezus i wszyscy mieszkańcy nieba – relacjonuje ksiądz proboszcz.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki – wydaną w ubiegłym roku przez parafię publikację Michała Kuracha pt. „Z historii parafii Samogoszcz”. Główne nagrody wręczył laureatów bp K. Gurda podczas niedzielnej uroczystości.
OKIEM DUSZPASTERZA
Ks. Andrzej Adamski, rekolekcjonista
Od 2 kwietnia w kościele parafialnym w Samogoszczy znajdują się relikwie patronki parafii – św. Jadwigi Śląskiej. Wierni mogą modlić się do Boga za wstawiennictwem swojej patronki, mając przed oczami materialny znak jej duchowej obecności. I kiedy pytamy o sens i celowość kultu relikwii czy też malowania obrazów, tworzenia figur świętych, właśnie gdzieś w niedoskonałości naszych zmysłów trzeba szukać odpowiedzi. Bo przecież cześć, chwała i uwielbienie należą się tylko samemu Bogu. To On jest Panem, to On jest Stwórcą wszechświata, to Jego Opatrzność rządzi i kieruje światem. Jeśli natomiast oddajemy cześć Maryi lub świętym – to tak naprawdę nadal oddajemy cześć Bogu, który w nich i przez nich dokonał swoich dzieł. Maryja to najdoskonalszy owoc Bożej łaski: cała święta, niepokalana, bez grzechu. Ale też – gdy patrzymy na świętych – widzimy, jak ta Boża łaska działała w ich życiu. Jak słabi i nieraz grzeszni ludzie, mający swoje wady i życiowe potknięcia, współpracowali z łaską, jak z ufnością zwracali się do Bożego miłosierdzia. Wierzymy, że święci i błogosławieni przed tronem Boga modlą się za nas, przedstawiają Bogu nasze prośby i potrzeby. Kult świętych to również kult naśladowania – patrzymy na nich, na historię ich życia, aby od nich się uczyć, jak w obecnej chwili, w konkretnej życiowej sytuacji, szukać i wypełniać wolę Bożą.
Czego uczy nas św. Jadwiga? Myślę, że może być patronką i orędowniczką dla ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. Dzieci mogą uczyć się od niej i prosić ją o pomoc w nauce – w przygotowywaniu się do dorosłości i związanej z nią odpowiedzialności. Mogą się do niej zwracać małżonkowie, ludzie sprawujący władzę, rodzice wychowujący dzieci, ale także opłakujący śmierć swojego dziecka… Mogą się do niej zwracać wdowcy i wdowy, a także osoby życia konsekrowanego. Św. Jadwiga uczy nas postawy miłosierdzia, zatroskania o innych… ale przede wszystkim postawy odnajdywania woli Boga w każdym momencie swojego życia – tu i teraz. Cieszę się, że mogłem przez cztery dni towarzyszyć kapłanom i wiernym z parafii Samogoszcz w duchowym przygotowaniu na powitanie swojej patronki. Niech jej wstawiennictwo wyprasza obfite łaski dla całej parafii.
Ks. Andrzej Adamski