Aktualności
Bliżej dawnych dziejów

Bliżej dawnych dziejów

W Krzesku-Królowej Niwie odbyło się piąte „Spotkanie z historią”. Przedsięwzięcie zorganizowało Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku.

– Tym razem rozmawialiśmy o Powstaniu Warszawskim oraz pomocy niesionej walczącej Warszawie przez mieszkańców naszego regionu. Uczciliśmy również pamięć wielkiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – tłumaczy Hubert Pasiak, prezes SOKiAL. Skąd taka inicjatywa? Stowarzyszenie organizuje wiele działań o charakterze patriotycznym i edukacyjnym. Można wymienić tu chociażby Biegi Niepodległości oraz Biegi Konstytucji im. Jana Pasiaka, akcje „Cmentarz” oraz „Pamiętamy”. Cykl „Spotkania z historią” powstał rok temu. W jego realizacji pomagają nauczyciele z miejscowej szkoły, parafia oraz krzeska straż.

– Celem naszych „historycznych” spotkań jest poznawanie najnowszej historii Polski oraz dziejów miejscowości Krzesk-Królowa Niwa i okolic – tłumaczy H. Pasiak, dodając jednocześnie: – Dużo pracy poświęcamy gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu relacji świadków historii mówionej, a także zbieraniu zdjęć i dokumentów. Uczestnicy spotkań najpierw słuchają wykładu tematycznego, a następnie mają czas na pytania i dyskusję. W drugiej części spotkania pokazywany jest film, który dotyczy wydarzeń związanych z wykładem.

Inauguracja cyklu miała miejsce 4 czerwca 2012 r. – Data ta nie została wyznaczona przypadkowo. To ważny dzień w historii Polski. Obchodzono wtedy kolejną rocznicę pierwszych wolnych wyborów w 1989 r., ale także 20 rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego. W związku z tym blisko kilkudziesięciu uczestników mogło wysłuchać wykładu i obejrzeć film związany z tym tematem – wyjaśnia prezes SOKiAL, zaznaczając: – Po pokazie zaplanowano dyskusję, która towarzyszyć będzie wszystkim „Spotkaniom z historią”. To oczywiste, że uczestnicy cyklu mogą różnie odbierać i wspominać te same wydarzenia historyczne, mają różne poglądy. Łączy ich jednak troska o zachowanie dla przyszłych pokoleń lokalnej historii…

Od tamtego czasu odbyło się już kilka spotkań, na które organizatorzy zapraszają specjalnych gości. Na pytanie o plany stowarzyszenia H. Pasiak odpowiada, że zrodziła się inicjatywa napisania monografii wsi Krzesk-Królowa Niwa, której redaktorem będzie dr Wiesław Charczuk. Wydanie książki planowane jest na koniec przyszłego roku.

GU