Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bliżej, nowocześnie i bardziej komfortowo

3 września oficjalnie oddano do użytku budynek Bialskiej Onkologii. Dyrekcja szpitala zapewnia, że w nowym obiekcie będą lepsze warunki leczenia.

Budowa ośrodka trwała dwa lata. Kosztowała ponad 63 mln zł. Środki prawie w całości pochodziły z budżetu szpitala. Odrębny pawilon dla osób z chorobami nowotworowymi działa już od marca. W nowoczesnym budynku zorganizowano oddział onkologii klinicznej z 54 łóżkami oraz oddział hematologii z 25 miejscami. Dodatkowo pojawił się także Ośrodek Chemioterapii Jednego Dnia, wyposażony w 20 stanowisk, przeznaczonych do podawania leków cytostatycznych. Bialska Onkologia ma także dobrze wyposażone poradnie i pracownie. Posiada m.in. 3-teslowy rezonans magnetyczny, który kosztował 8 mln zł. Urządzenie pozwala na wykonanie bardzo szczegółowych badań.

Do dyspozycji jest także pracownia endoskopii przewodu pokarmowego, drugi aparat do rezonansu, rentgen i USG. Zarówno pacjenci, jak i lekarze podkreślają, że w nowym pawilonie mają więcej przestrzeni, pomieszczenia są jasne, bardziej komfortowe. Nie ma tłoku i ciasnoty. Na korzyść chorych przemawiają też dwuosobowe szpitalne sale, z łazienką i klimatyzacją.

 

Diagnostyka i leczenie

W przyszłości w Bialskiej Onkologii ma powstać dodatkowo laboratorium molekularne i cytogenetyczne, bank tkanek, pracownia PET-CT oraz ośrodek radioterapii.

Nowy pawilon onkologiczny jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Lekarze potwierdzają, że liczba pacjentów z problemami nowotworowymi ciągle rośnie. Bliskość odpowiednio wyposażonego ośrodka pomoże w diagnostyce i leczeniu. Chorzy nie będą musieli jeździć do Warszawy czy Lublina. Kadra Bialskiej Onkologii w dalszym ciągu jest kompletowana. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej poszukuje m.in. lekarzy onkologów i hematologów. Szpital otrzymał już nagrodę za wzniesienie pawilonu. Nagrodzono go w tym roku „Kryształową Cegłą”. Placówkę uznano za najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy w kategorii „obiekty zdrowia”.

 

Większa dostępność

– Dzisiejsze otwarcie jest symboliczne, bo Bialska Onkologia już działa i pracuje. Nie mogliśmy pozwolić sobie, aby tak dobrze wyposażony budynek, gotowy na przyjęcie pacjentów, czekał na oficjalne otwarcie. Zorganizowaliśmy je dopiero teraz ze względu na mniejsze zagrożenie pandemią – mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. I podsumowuje: – Bialska onkologia rozwinęła się poprzez przeniesienie do tego nowego budynku. Dostępność do leczenia, związaną z liczbą łóżek, zwiększyliśmy o 100%. Mamy też większe możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie pacjentów w poradni onkologicznej. Zakupiliśmy sprzęt niesamowitej jakości. Lada moment zostanie skompletowana cała kadra.

AWAW