Nasz Kościół żyje modlitwą różańcową
Wydarzenie wpisane było w jubileusz 200-lecia Żywego Różańca, a jego pięknym zwieńczeniem stanie się pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Lyonu - miejsca narodzin bł. P. Jaricot. 22 maja - w rocznicę jej beatyfikacji - bp Kazimierz Gurda odprawi Mszę św. dziękczynną w kościele, który był jej kościołem parafialnym, gdzie została ochrzczona i pochowana. - Nasze votum - niesione dzisiaj w procesji złote serce z napisem „200 lat. Żywy Różaniec. Diecezja Siedlecka. Polska, 22 maja 2026 r.” - złożymy w kaplicy św. Filomeny, która ją uzdrowiła - zapowiedział biskup 10 maja.
Ziarno zasiane
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w koście św. Stanisława BM, skąd z różańcową modlitwą na ustach i w sercach procesja wyruszyła w stronę katedry. Tam wszystkich powitał proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz dziekan dekanatu siedleckiego ks. kan. Dariusz Mioduszewski. – Po dwóch latach peregrynacji relikwii bł. P. Jaricot w parafiach naszej diecezji stajemy dziś w tej katedrze z sercami pełnymi wdzięczności – podkreślał, przypominając, że był to czas modlitwy, spotkań, wzruszeń, odnowy wiary i wielu cichych łask, które Bóg rozdawał swojemu ludowi przez wstawiennictwo tej niezwykłej kobiety. – Relikwie bł. Pauliny przemierzały naszą diecezję jak ewangeliczne ziarno rzucone w ziemię ludzkich serc – dodał. – W wielu miejscach odżyła modlitwa różańcowa, powstały kolejne wspólnoty Żywego Różańca, a wielu ludzi na nowo odkryło, że Różaniec nie jest modlitwą przeszłości, ale modlitwą ludzi, którzy chcą żyć blisko Boga. Dzisiejsza uroczystość nie jest więc zwieńczeniem, zakończeniem, ale nowym początkiem – zaznaczył i dodał, że relikwie bł. Pauliny pozostaną na stałe w siedleckiej katedrze, by przypominać, że Kościół żyje modlitwą, a świat można przemienić nie tylko wielkimi słowami i działaniami, ale także Różańcem odmawianym wiernie każdego dnia.
Jesteście naszą nadzieją
Na początku Eucharystii zgromadzonych powitał bp Kazimierz. Dziękował za przybycie członkom kół Żywego Różańca, a także kapłanom, m.in. krajowemu moderatorowi ŻR ks. dr. Jackowi Gancarkowi, diecezjalnemu moderatorowi ŻR ks. dr. Grzegorzowi Kocowi oraz diecezjalnemu opiekunowi dziecięcych i młodzieżowych kół ŻR ks. Michałowi Goskowi. – Cieszę się niezmiernie waszą obecnością – podkreślał. – Jesteście naszą nadzieją i przyszłością. Przyszłością tych, którzy będą należeć do Maryi, ale przede wszystkim przez Maryję będą należeli do świętego Kościoła Jezusa Chrystusa – dodał. W homilii przypomniał, że nasza diecezja jest jedyną w Polsce, gdzie relikwie bł. Pauliny gościły w każdej parafii. – Dziękuję za zaangażowanie, przygotowanie i przeprowadzenie peregrynacji ks. Grzegorzowi, pani Agnieszce Chudzik – zelatorce diecezjalnej, zelatorkom i zelatorom dekanalnym oraz parafialnym, ks. Michałowi, zelatorkom młodzieżowych i dziecięcych kół ŻR, księżom proboszczom, wikariuszom, siostrom zakonnym, klerykom – wyliczał, wskazując, że to na nich spoczywał ciężar przygotowania peregrynacji i jej przebiegu.
Nie burzyła, a umacniała
Bp Kazimierz, odnosząc się do słów czytań, podkreślił znaczenie jedności Kościoła. – Największym darem tej peregrynacji – przez wstawiennictwo bł. Pauliny, przez modlitwę różańcową zanoszoną w naszych parafiach – staje się utwierdzenie nas w wierze w Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego, który jest obecny i działa w swoim Kościele – wskazywał. – On obdarza Duchem Świętym poszczególnych wiernych, którego zadaniem jest prowadzenie ochrzczonych do Jezusa, umacnianie zaufania do Niego i ukazywanie nowych potrzeb duszpasterskich, aby wszyscy ludzie mogli zostać zbawieni. Duch Święty Pocieszyciel zostaje dany Kościołowi, aby go prowadził tak, jak pragnie tego Jezus. A Jezus pragnie, by Kościół, wszyscy wierni trwali w jedności ze swoim założycielem, między sobą i podążali drogą świętości, drogą przykazań. Dzisiaj mamy wielu niszczycieli jedności Kościoła. Spotykamy się z taką sytuacją także i w naszej diecezji. Bądźmy posłuszni Duchowi Świętemu i dbajmy o jedność naszego Kościoła – apelował, przypominając, iż każdy ze świętych podążał drogą jedności i uświęcenia. – Tą drogą podążała również bł. Paulina Jaricot – podkreślił bp K. Gurda. – Od przyjęcia chrztu Duch Święty umacniał ją na drodze świętości w kolejnych przejmowanych przez nią sakramentach. Od Niego otrzymała łaskę uświęcającą i z nią współpracowała. Z Ducha Świętego zrodziły się w jej sercu inicjatywy duszpasterskie. Jako wierna świecka poddawała je ocenie Kościoła w osobach biskupów i w osobie Ojca Świętego. Nie burzyła jedności Kościoła, ale ją umacniała. Nie troszczyła się w swoich działaniach o siebie, ale o rozwój i uświęcenie Kościoła. Współpracowała z Bożą łaską i walczyła z pokusami złego ducha – mówił, przypominając, że Paulina Jaricot przyjmowała trudności, cierpienia, upokorzenia, ale nie zwątpiła nigdy w Jezusową miłość i stworzyła piękne dzieła, które żyją do dziś.
– Dziękujemy za to, że w tych dziełach Kościoła dzisiaj uczestniczymy – podkreślał. – Obecność bł. Pauliny w naszych parafiach dała możliwość lepszego zrozumienia misji Kościoła i misji kół ŻR. Podczas peregrynacji wierni każdej z naszych parafii mogli zanosić przez jej wstawiennictwo swoje prośby o umocnienie wiary, o trwanie i uświęcenie. Moi drodzy, członkinie i członkowie kół ŻR, także wy macie dzisiaj do wypełnienia w Kościele ważną misję – jest nią troska o własne zbawienie, o zbawienie tych, którzy Jezusa jeszcze nie znają, tych, którzy Go znają, ale nie idą do końca Jego drogą. Niechaj bł. Paulina dopomaga nam w jak najlepszym wypełnianiu tej misji – zaapelował.
MG