Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Błonia na nowo

Miasto chce poznać opinie mieszkańców, co powinno znaleźć się na siedleckich błoniach.

Teren, który od lat jest niezagospodarowany, być może wkrótce doczeka się nowej odsłony. Miasto opracowuje koncepcję zagospodarowania terenu błoni siedleckich i prosi mieszkańców o wyrażenie swojego zadnia. Każdy może zgłosić swój pomysł lub oczekiwanie, co mogłoby znaleźć się na tym obszarze. Ponieważ część błoni to teren ekologiczny, propozycje mogą dotyczyć jedynie obszarów zaznaczonych na mapie symbolami 1US, 2US, 1ZU i 2ZU. Ale - co należy podkreślić - nie oznacza to, że powstanie tam dokładnie to, co zamarzą sobie mieszkańcy, ponieważ propozycje muszą zgadzać się z planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie.

I tak 1US to treny sportowe, 2US – tereny sportowe ze wskazaniem na baseny, ZU – tereny zieleni urządzonej, np. ciągi piesze i rowerowe, ewentualnie mała architektura poza strefą ekologiczną (E/ZU).

 

Zostawcie, jak jest

Fakt, że teren nie jest zagospodarowany, nie oznacza, iż nie jest wykorzystywany przez mieszkańców. Dlatego pomysł magistratu nie wszystkim przypadł do gustu. „Tam żyją dzikie zwierzęta, które można spotkać poza godzinami, kiedy jest tam najwięcej ludzi. Najlepiej wszystko zagospodarować, zabetonować. Może postawcie tam kolejne budynki, żeby zmienić poziom wód gruntowych i żeby okolicznym mieszkańcom woda zaczęła się do domów wlewać. To co proponujecie to jest dramat!” – to jedna z opinii, jakie się pojawiają.

 

Basen pod niebem?

Ale wielu osobom pomysł nowych atrakcji się podoba. Ogrody sensoryczne, ścieżki rowerowe, miejsca do odpoczynku, rampy do jazdy na desce, hulajnodze rolkach czy rowerze, porządny plac zabaw, wiaty ze stolikami i ławkami oraz grillami, pole golfowe, oczka wodne – to zaledwie kilka propozycji, jakie w internecie sugerują mieszkańcy.

Wyobraźnię wielu osób, które marzą o kompleksie na wzór łukowskiego Delfinka, czyli małych basenów zewnętrznych, rozpala zapis „ze wskazaniem na baseny”, Niektórzy z kolei dopytują, czy jest szansa na trzeci basen kryty w mieście. Jak się okazuje, miejscowy plan zagospodarowania terenu nie precyzuje tej kwestii, zaś magistrat tłumaczy, że wszystko będzie zależało od preferencji mieszkańców i możliwości finansowych miasta.

Swoje pomysły można wysłać na adres bloniasiedleckie@um.siedlce.pl do końca maja 2022 r.


3 PYTANIA 

Dariusz Godlewski – naczelnik wydziału programów rozwojowych Urzędu Miasta w Siedlcach

 

W jakim celu jest opracowywana koncepcja?

Aktualnie – w ramach naboru wniosków do programu „Mazowsze dla sportu 2022” – zgłosiliśmy wniosek o dofinansowanie toru rowerowego (pumptruck) na terenie zalewu. Przewidując możliwość dalszych naborów na dofinansowane inwestycji w urządzenia sportowe i rekreacyjne, chcemy, aby zagospodarowanie terenów sportowo-rekreacyjnych odbywało się w sposób uporządkowany i zgodny z oczekiwaniami mieszkańców Siedlec. Stąd potrzeba opracowania koncepcji zagospodarowania.

 

Co z kwestiami prawnymi terenów? Czy nie są one zastawem pod pożyczki?

Teren błoni siedleckich jest własnością miasta Siedlce.

 

O jakiej perspektywie czasowej mowa, jeśli chodziłoby o realizację nowej koncepcji?

Realizacja zagospodarowania będzie następowała w miarę możliwości finansowych miasta. Szczególne znaczenie będą tu miały zdolność pozyskania finansowania zewnętrznego czy wnioski składane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

JAG