Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bóg dał nam znak

W Święto Podwyższenia Krzyża, 14 września, do diecezji siedleckiej przybędą krzyż i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O przebiegu uroczystości, roli, jaką w naszych czasach może odegrać świadectwo życia kapłana-męczennika, konieczności powracania do założeń katolickiej nauki społecznej z ks. Wojciechem Hackiewiczem, asystentem KSM i Akcji Katolickiej, koordynatorem peregrynacji, rozmawia ks. Paweł Siedlanowski.

Skąd pomysł peregrynacji?

– Idea peregrynacji relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki zrodziła się w Akcji Katolickiej. Głównym motywem jest wdzięczność za beatyfikację, która była niewątpliwie wielkim wydarzeniem narodowym, ale przeszła bez większego echa. Kościół ogłosił go błogosławionym, czyli w świadectwie jego życia i śmierci dostrzegł niezwykłą więź, jaka połączyła go z Jezusem Chrystusem, który także oddał życie za braci. Nie możemy pozwolić, by tak ważne wydarzenia okrył kurz niepamięci.

Kościół stawia go nam jako wzór do naśladowania…

– Chcemy nie tylko dziękować za wyniesienie na ołtarze naszego rodaka, modlić się za jego wstawiennictwem, ale też – poprzez konkretne znaki – jego słowa i działanie zaadoptować do naszego życia. Stąd np. pomysł, aby dziękczynieniu towarzyszyła zbiórka krwi. We wszystkich miastach, które odwiedzą relikwie, będą wyznaczone punkty, gdzie można będzie ją oddać. Bliższe informacje pojawią się w lokalnych ogłoszeniach. W Siedlcach specjalny ambulans będzie czekał na chętnych w dniu uroczystości, czyli we wtorek, 14 września, przy katedrze, od 11.00 do 16.00. Gest należy oczywiście rozpatrywać w kategorii znaku. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł