Bóg jest wielkim milczeniem
Nowymi kanonikami honorowymi kapituły garwolińskiej zostali: ks. Janusz Sałaj - proboszcz parafii Kąkolewnica w dekanacie międzyrzeckim oraz ks. Krzysztof Samsel - proboszcz parafii Osieck i dziekan dekanatu osieckiego. - Czynię to z prawdziwą radością. Godność kanonika jest wyrazem mojej wdzięczności za wysiłki duszpasterskie księży, które realizują w żywej łączności ze swoim biskupem - mówił bp K. Gurda.
Znakiem zewnętrznym godności kanonickiej jest dystynktorium. Obok mantoletu stanowi ono element kanonickiego stroju. – Niech ten znak noszony przez naszych braci kapłanów na piersiach ustawicznie im przypomina, że są powołani do szczególnego świadectwa o Tym, który nas do końca umiłował – dodał.
Zakosztować ciszy i milczenia
Znaczną część homilii biskup poświęcił przemienieniu na górze Tabor. – Jezus, by być z Ojcem, wychodził ze świata hałasu i wchodził w przestrzeń ciszy, milczenia. Tego uczył swoich uczniów i tego pragnie nauczyć nas. Zaprasza, abyśmy przenieśli się duchowo w świat ciszy, zakosztowali ciszy i milczenia. Żyjemy w świecie, który żyje hałasem, a czasem i krzykiem – zauważył. – Gdzie możemy znaleźć naszą górę, miejsce spotkania z Bogiem? Będzie nim zawsze nasza świątynia, kościół, kaplica, gdzie będziemy mogli odnaleźć ciszę. W kościele mogę usiąść w ciszy i pozostać w milczeniu przed Bogiem obecnym w Najświętszym Sakramencie. W ciszy kościoła mogę usłyszeć Jego słowo. Cisza i milczenie pozwolą otworzyć serca na Jego przemienioną obecność, obecność w Najświętszym Sakramencie. Mogę sięgnąć po Jego słowo zapisane w świętej księdze, a może będą mógł porozmawiać z Nim bez żadnego słowa… Bóg bowiem jest wielkim milczeniem – akcentował.
Wdzięczni za zaufanie
W krótkim przemówieniu ks. kan. J. Sałaj w imieniu nowo mianowanych kanoników wyraził wdzięczność księdzu biskupowi „za okazane zaufanie i nadanie godności kanonika kapituły garwolińskiej”. Na 34 lata kapłaństwa ks. Janusz przez 20 lat był proboszczem parafii w Uninie, którą wspólnie z parafianami rozbudowywał. – To, że jestem tu jako kanonik, w największej części zawdzięczam wspólnocie z Unina. Chciałbym, żeby oni także czuli się docenieni, że jest to też ich szata, trud, miłość i szarość dnia. Przed nimi jeszcze trochę pracy, by dokończyli to, co żeśmy wspólnie zaczęli – mówił.
– Cieszę się, że księża naszej diecezji są zaangażowani w życie parafialne, że chcą być pasterzami, którzy prowadzą swoje wspólnoty do Chrystusa. Najważniejsze, by wszyscy w Chrystusie odkryli, że On jest Bogiem i Panem, żeby w Niego uwierzyli, by Go coraz bardziej kochali – podsumował biskup.
Na zakończenie uroczystości przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem.
Waldemar Jaroń