Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bóg mówi do nas

Dużo dobrej muzyki i uwielbienie Boga - w tym duchu upłynie Hosanna Festiwal, tj. wydarzenie, które nie potrzebuje reklamy. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Na doroczne muzyczne wydarzenie, które potrwa trzy dni, zaprasza Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, miasto Siedlce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Festiwal rozpocznie się w piątek 20 września, o 18.00, od Eucharystii w kościele św. Teresy w Siedlcach, po której zaplanowano koncert uwielbienia. Sobotni program muzyczny otwiera przegląd konkursowy o 15.00. Na scenie CKiS wystąpią w jego ramach pojawią się następujący wykonawcy: Laudans, Marcin Wargocki, Miłosierni, Amen AdoraMus, Ewelina Krzymowska, Joanna Wyrzykowska, Arkadiusz Domański, Tato, Za Nim Pójdę, Olga Jagiełło, Natalia Kuźmińska, Schola Lenartowicka & Sound of Heaven, Natalia Modrzejewska, Gabriela Kurzac oraz Marta Suwara. Natomiast propozycja na wieczór to spotkanie z gwiazdą wieczoru - Małym TGD, które zaśpiewa o 18.00.

W niedzielę uczestnicy konkursowych zmagań, jak i widzowie zaproszeni są na Eucharystię w katedrze o 10.00. Na 16.00 zaplanowano koncert laureatów w ramach którego będzie miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Pięknym zwieńczeniem Hosanny będzie występ gwiazdy wieczoru – grupy TGD.

Przypomnijmy, że w sobotę w ramach festiwalu po raz pierwszy odbędzie się Hosanna Młodych. Spotkaniu młodzieży towarzyszy hasło „Chrystus żyje!”. O 9.30 w Sali wielofunkcyjnej nastąpi zawiązanie wspólnoty. O 10.00 uczestnicy wysłuchają konferencji Łukasza Czechyry. Przewidziana jest również praca w grupach dotycząca adhortacji „Chrystus żyje!” oraz Msza św. o 12.00 w kościele św. Józefa. Ok. 13.00 w sześciu miejscach miasta obejrzeć będzie można taniec flashmobu do utworu Małego TGD.

Patronatem honorowym objęli festiwal: biskup siedlecki oraz prezydent Siedlec.


Trzecia Godzina Dnia (TGD) to polski pop-gospelowy chór chrześcijański. Jego początki sięgają 1982 r. W 1988 chór przyjął nazwę Trzecia Godzina Dnia, która jest nawiązaniem do momentu zesłania Ducha Świętego zapisanego w Dziejach Apostolskic. TGD jest obecnie zespołem ekumenicznym. Widzom TVP dobrze znane są ich koncerty, zwłaszcza wielkanocny „Wierzyć, to znaczy chodzić po wodzie” oraz bożonarodzeniowy „Raduj się świecie”. Na swoim koncie TGD ma kilkanaście albumów i takie . Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Dyrygentem kilkudziesięcioosobowego chóru jest Piotr Nazaruk.

„TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co «ubraną w dźwięki» modlitwą. Jak wiadomo gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie” – czytamy na stronie TGD.


Czas uczty dla ducha

 

Rozmowa z prezesem zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej Pawłem Woźniakiem.

 

Na początku przypomnijmy, jakie cele wyznaczają organizatorzy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Muzyki Chrześcijańskiej.

 

Jak sama nazwa mówi, jest to festiwal, w którym będziemy słuchaczami muzyki chrześcijańskiej w wydaniu zespołów, duetów i solistów z całej Polski i nie tylko. Dla uczestników konkursu stanowi on świetną okazję do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i muzycznych oraz podzielenia się z innymi, w jaki sposób chwalą oni Pana Boga, wykorzystując do tego talenty przez Niego dane. Poza tymi wszystkimi kwestiami jest to również dobry motyw do tego, by odwiedzić nasz region, zwłaszcza że podmioty występujące w konkursie przyjadą do nas również spoza naszego kraju. Festiwal stwarza też możliwość spędzenia czasu w sposób odmienny niż spędzane są pozostałe weekendy roku – będzie to sposobność ku temu, by uczestniczyć w „ucztach duchowych” – począwszy od celebracji Eucharystii, przez koncert uwielbienia, do występów gwiazd obydwu wieczorów i – oczywiście – występy uczestników konkursu. Znajdą się też atrakcje dla najmłodszych, a mianowicie strefa zabaw dla małych widzów festiwalu.

 

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej zaskoczyła nas terminem. Z czego wynika to przesunięcie w kalendarzu. Czy to zmiana stała?

 

Głównym powodem zmiany jest zamknięcie siedleckiego amfiteatru. Do tej pory niedzielna część festiwalu odbywała się właśnie tam, ale z racji złego stanu obiektu musieliśmy znaleźć inne miejsce. Poza tym sierpień jest jeszcze czasem urlopów, ostatnie tygodnie wakacji to szansa na wyjazdy, dlatego przenosząc wydarzenia na wrzesień, spodziewamy się większego zainteresowania festiwalem i wyższej frekwencji. Dzięki temu, że sobotnie i niedzielne punkty programu będą odbywać się w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Bp. I. Świrskiego, na przeszkodzie chcącym odwiedzić festiwal na pewno nie stanie pogoda.

 

Wiemy już, kogo gościć będzie festiwalowa scena. Ile głoszeń wpłynęło? Czy wybór uczestników konkursu był trudny? Czym kierowano się, ustalając to grono?

 

W tym roku otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń. Zgodnie z regulaminem konkursu zakwalifikowanych zostało 15 podmiotów. Komisja artystyczna musiała przesłuchać wszystkie przesłane nagrania oraz zweryfikować pozostałe dane wymagane przez regulamin. Kryteria wyboru również określa regulamin. Utwory powinny być śpiewane w języku polskim, winny zawierać treści i wartości chrześcijańskie; nie mogą też być przeróbką rozrywkowych piosenek z dołożonym tekstem religijnym. Na podstawie tych właśnie kryteriów komisja musiała dokonać wyboru. Z całą pewnością nie należał on do łatwych.

 

Proszę scharakteryzować konkursowiczów. Ilu przedstawicieli będzie miała nasza diecezja? Na co mogą liczyć widzowie przeglądu?

 

Grono uczestników konkursu jest bardzo zróżnicowane. Są tutaj zarówno chóry, schole, zespoły, jak też duety oraz soliści; osoby zajmujące się muzyką i śpiewem z zawodu, ale też ludzie, dla których śpiew i granie to pasja. Łączą to z wielbieniem Pana Boga i stąd też są uczestnikami festiwalu.

Jeśli chodzi o diecezję siedlecką, to reprezentować ja będą cztery podmioty, a właściwie czworo solistów. Pozostali uczestnicy pochodzą z różnych części Polski i świata. Uważam, że różnorodność wykonawców pozwoli na to, aby słuchacze konkursu nasycili swoje muzyczne gusta i, niezależnie od jury, utworzyli swoją listę laureatów.

 

Kogo usłyszymy podczas koncertów?

 

W tym roku Gościc będziemy dwa zespoły, które są ze sobą powiązane. W sobotę 21 września zagra dla nas Małe TGD. Zespół powstał z uczestników Szkółki, którą opiekuje się „duże” TGD. I ten właśnie zespół wystąpi w niedzielny wieczór. Zatem czekają nas koncerty spod znaku TGD w wykonaniu najmłodszych oraz doświadczonych muzyków i wykonawców muzyki chrześcijańskiej.

 

Hosanna Festiwal to nie tylko muzyka. Na 21 września zaplanowano Hosannę Młodych. Co kryje ta nazwa?

 

Tak, Hosanna Młodych to absolutna nowość. Pomysł zrodził się w duszpasterstwie młodzieży i jest propozycją dla młodzieży, którą chcemy zgromadzić przy okazji festiwalu Hosanna. W sobotę przed wydarzeniami festiwalu młodzi spotkają się w parafii św. Józefa w Siedlcach, gdzie będą uczestniczyć w Eucharystii, wysłuchają konferencji Łukasza Czechyry (znanego z rekolekcji BOŻYsłów), wezmą udział w pracy w grupach skupionej wokół adhortacji papieża Franciszka „Chrystus Żyje!” oraz w ewangelizacji w sześciu miejscach naszego miasta poprzez taniec – flashmob do piosenki gwiazdy sobotniego wieczoru Małe TGD pt. „Góry do góry”.

 

Proszę uchylić rąbka tajemnicy, jak od kuchni wyglądają przygotowania takiego wydarzenia.

 

Jest to bez wątpienia duże przedsięwzięcie dla organizatorów. Wymaga zgrania rozmaitych kwestii – poczynając od umów, sponsorów, poprzez noclegi dla uczestników, po wolontariuszy i wiele innych spraw, których nie sposób nawet wymienić. Jest to wielomiesięczna praca wielu osób, skoordynowana i trudna. Ale ten trud jest niezbędny, aby to wydarzenie się odbyło i przyniosło we wszystkich – uczestnikach, gwiazdach, gościach i organizatorach – błogosławione owoce i rozwój w wielu płaszczyznach, przede wszystkich duchowej.

 

Życzymy, by tak się właśnie stało! Dziękuję za rozmowę.

LI