Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bóg rodzi się wszędzie

W domu, klasztorze, więzieniu, na lwowskiej ulicy i dalekiej Jamajce… Jezus rodzi się wszędzie! Do ludzkich serc trafia także przez miłosierne ręce.

Boże Narodzenie to szczególny czas doświadczania bliskości Jezusa, który rodzi się w żłobie, a więc pośrodku naszej biedy, grzechów i trudnych doświadczeń - zauważa ks. Mateusz Czubak, kapelan Zakładu Karnego w Siedlcach. Miłość Jezusa - co podkreśla - przynagla nas, byśmy chcieli zapalać nią także innych, szczególnie w takich miejscach posługi, jak więzienie czy noclegownia dla bezdomnych. Centrum posługi duszpasterskiej ks. M. Czubaka jest siedleckie więzienie. Osadzeni przygotowują się do świąt poprzez udział w Eucharystii i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. - Z powodu pandemii Msze św. sprawowane są w mniejszych grupach. Niemniej wszyscy chętni mogli odbyć spowiedź, a także wziąć udział w rekolekcjach ph. „Przygotować drogę Panu” transmitowanych przez radiowęzeł.

Wszyscy więźniowie otrzymali też opłatki, by móc wysłać je swoim bliskim i podzielić się z kolegami w celi – tłumaczy.

Tradycją wynikającą z zaangażowania apostolatu więziennego jest także przygotowywanie świątecznych prezentów. – Co roku do rąk najbiedniejszych trafia ok. 100 paczek żywnościowych. Dzięki temu uczynkowi miłosierdzia osadzeni, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodzin, doświadczają bliskości Jezusa i drugiego człowieka – komentuje kapelan ZK.

Innym miejscem posługi ks. Matusza jest noclegownia dla bezdomnych. – Tu mamy większe pole manewru – zaznacza, potwierdzając, iż w planach jest tradycyjna Wigilia z udziałem bp. Kazimierza Gurdy organizowana w tzw. mieszkaniach wspieranych. Będzie wieczerza i kolędy, i Pasterka. – Chcemy być Kościołem, który żyje miłością Jezusa – podkreśla ks. M. Czubak. ...

Agnieszka Warecka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł