Historia
Starostwo powiatowe we Włodawie
Starostwo powiatowe we Włodawie

Bogata kolekcja, spełnione życie

Nie było w powiecie włodawskim kamienia i drzewa, których by Miecio nie dotknął, nie było drogi, której by nie przeszedł - mówią o zmarłym rok temu Mieczysławie Tokarskim, przewodniku, kolekcjonerze i regionaliście, jego przyjaciele.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wspominali swojego kolegę podczas zorganizowanej 5 maja w budynku Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie konferencji pod tytułem: „Mieczysław Tokarski - obywatel Włodawy”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych oraz osoby zrzeszone w organizacjach regionalnych, w których udzielał się ten zasłużony dla miasta i Lubelszczyzny działacz społeczny.

Działacz wielu organizacji

– Spośród wszystkich swoich aktywności najwięcej czasu poświęcał PTTK – mówiła o M. Tokarskim Elżbieta Sidorowska, wiceprezes zarządu oddziału włodawskiego tej organizacji. W swoim wystąpieniu przedstawiła życie i działalność urodzonego w 1947 r. w Rudnie regionalisty. – Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Chełmie. Z tamtych lat w pamięci Mieczysława w sposób szczególny zapisała się nauczycielka Wiesława Kurek, która w Technikum Mechanicznym – w 100-lecie powstania styczniowego – wprowadziła go w struktury organizacyjne tamtejszego oddziału PTTK. Wspominał, że pokazała mu piękno poznawania i wędrowania – opowiadała.

Do PTTK – organizacji, z którą związana była znaczna część jego życia – wstąpił w 1965 r. M. Tokarski był jednym z inicjatorów utworzenia jej oddziału we Włodawie w maju 1973 r. Został też jego pierwszym prezesem. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł