Diecezja
Źródło: UM RADZYŃ PODL.
Źródło: UM RADZYŃ PODL.

Bogaty jubileusz

Rekonstrukcja chrztu Mieszka I, wspólna sesja rady miasta, powiatu i gminy, konkursy z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej, konferencja naukowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz poświęcenie pamiątkowej tablicy w sanktuarium MBNP złożyły się na program jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Tygodniowe uroczystości zakończyła Msza św. za ojczyznę, sprawowana 9 października przez abp. Andrzeja Dzięgę. Metropolita szczecińsko-kamieński, najwybitniejszy radzynianin, odebrał w tym dniu Honorowe Obywatelstwo Radzynia.

Radzyńskie obchody jubileuszu chrztu Polski i początków polskiej państwowości rozpoczęła rekonstrukcja wydarzeń sprzed 1050 lat: zaślubin Mieszka i Dąbrówki, a następnie chrztu księcia. Na dziedzińcu pałacu Potockich wydarzenia te zaprezentowała radzyńskiej publiczności grupa rekonstrukcji historyczne „Słowiański Gród”. – Nasi przodkowie przez te wydarzenia, które przybliżyła rekonstrukcja, wprowadzili wszystkie pokolenia w prawo dziedziczenia skarbu – wiary świętej. To na jej fundamencie dokonywało się dzieło wychowania etycznego narodu, podniesienia jego kultury, a w chwilach krytycznych nawet zachowania jego bytu – mówił ks. prałat Roman Wiszniewski. Przedstawienie unaoczniło nie tylko sam fakt zaślubin Mieszka i Dąbrówki, pokazało też, jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I i zawierało elementy przedchrześcijańskiej obrzędowości towarzyszące zawarciu małżeństwa.

Wzbudzić refleksję

Uroczystą, wspólną sesją rady miasta, powiatu i gminy Radzyń, która odbyła się 4 października w I LO, lokalne samorządy uczciły 1050 rocznicę chrztu Polski. Spotkanie poprowadził przewodniczący rady miasta Adam Adamski, wspólnie z przewodniczącą rady gminy Anną Grochołą i wiceprzewodniczącym rady powiatu Mirosławem Bartosiem. Jednym z jego elementów był wykład „Chrzest Polski 966 – jego przyczyny i następstwa”, który wygłosił dr hab. Andrzej Pleszczyński z UMCS w Lublinie. Przedstawiona została także treść dwu uchwał: o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Radzyń abp. Andrzejowi Dziędze oraz o powstaniu skweru 1050-lecia Chrztu Polski. Z okazji jubileuszu radni trzech samorządów przez aklamację przyjęli wspólne stanowisko. Czytamy w nim m.in.: „Niech Rok Jubileuszowy wzbudzi w każdym refleksję nad historyczną rolą świętej chrześcijańskiej wiary w budowie Państwa Polskiego, wspólnoty narodowej oraz podtrzymywaniu jej w nadziei na lepszą przyszłość w najtrudniejszych momentach jej dziejów. Niech wiara ojców naszych, którzy dla jej obrony nie szczędzili krwi i życia, będzie dla nas wzorem pokonywania wszystkich zagrożeń, jakie niesie dla świata, Ojczyzny i naszej lokalnej społeczności wiek XXI”.

Dzieci i młodzież w jubileuszu

W obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski włączyły się szkoły z terenu miasta i gminy Radzyń. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w konkursach, których celem było kształtowanie świadomości, że Polska ma ponadtysiącletnią narodową historię i chrześcijańską tradycję. Młodzi wzięli udział w miejsko-gminnym konkursie plastycznym „Gdzie Chrzest, tam nadzieja”, recytatorskim „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” oraz w trzyetapowym konkursie historycznym: „1050 rocznica Chrztu Polski i powstania państwa polskiego”. Gala podsumowująca konkursy odbyła się 5 października w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Z kolei uczniowie szkół średnich zaprezentowali referaty osnute wokół zagadnienia chrztu Polski, będące niezwykłą lekcją historii. Sesję zakończył występ grupy teatralnej „Już kończymy”, która przygotowała wymowny spektakl – etiudę „Baptysterium”.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

6 października w kościele Trójcy Świętej wierni uroczyście odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali byli i obecni proboszczowie radzyńskich parafii. – Chcemy podziękować Bogu za to, że przed wiekami krzyż został wbity w polską ziemię i zapoczątkował istnienie Kościoła. Chcemy, wpatrując się w ten krzyż, dostrzec wymiar wertykalny, który wskazuje nam na niebo i Pana Boga. Chcemy przez krzyż zobaczyć te pokolenia Polaków, które przekazywały swoją wiarę aż do czasów dzisiejszych – mówił ks. Andrzej Kieliszek, proboszcz najstarszej radzyńskiej parafii. Następnie według rytuału z liturgii Wigilii Paschalnej poświęcona została woda chrzcielna. Następnie księża, służba liturgiczna i zgromadzeni wierni podchodzili do zabytkowej chrzcielnicy, zanurzając dłoń w wodzie, czynili znak krzyża i odnawiali swoje przyrzeczenia chrzcielne.

Małgorzata Kołodziejczyk