Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bogu na chwałę, ludziom ku radości

15 podmiotów wykonawczych z całego kraju, przegląd zespołów pielgrzymkowych, wspaniali artyści, różnorodność brzmień i charakterów z pasją do muzyki. Tak zapowiada się tegoroczna edycja Hosanna Festival, która odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Siedlcach.

Początkowo Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej, a od kilku lat Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival już po raz 22 zaprezentuje piękno i różnorodność muzyki chrześcijańskiej.

Komisja kwalifikacyjna nigdy nie ma łatwego zadania. To od niej zależy, które podmioty wykonawcze zostaną dopuszczone do udziału w części konkursowej. Z pośród nadesłanych zgłoszeń, zgodnie z regulaminem, wybrano tylko 15 podmiotów. Wśród solistek, które wystąpią w sobotę, 29 sierpnia, znalazła Wiktoria Wizner – studentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka konkursów wokalnych w kraju i za granicą m.in. w Turcji, Czechach, Włoszech czy na Łotwie. Kolejna uczestniczka festiwalu to Gabriela Pliszka-Kraska z Kowies k. Bielan. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim, specjalności musical. Obecnie studentka Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, specjalności animacja kultury z elementami arteterapii. Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach muzycznych.

Siedlce reprezentować będzie Sylwia Ślepowrońska oraz schola KSM działająca przy parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W październiku ubiegłego roku ukazała się ich pierwsza płyta pod nazwą „Nie do słuchania. Do modlitwy”. Z Łukowa przyjedzie Klaudia Borejko – 13-latka kochająca muzykę, przez którą wyraża swoje emocje. – Jestem radosną dziewczyną, która pisze własne piosenki w duchu chrześcijańskim. Formuję się w Ruchu Światło- Życie” – mówi natomiast Michalina Pitucha z Lublina. Pod tajemniczym pseudonimem „Wieczny” wystąpi raper z Radomia. Ojciec jednej córki i mąż jednej żony. Członek katolickiej wspólnoty i Szkoły Nowej Ewangelizacji świętego Dobrego Łotra w Radomiu. Ma za sobą nagrany album o tytule „7/7” (siedem cnót głównych na siedem grzechów głównych). Aktualnie nagrywa nową płytę pt. „W górę”.

Na chwałę Pana zagra i zaśpiewa pięcioosobowa grupa przyjaciół z Sopotu „Jak Boga kocham”. Ich celem jest wielbienie i dzielenie się duchową formacją poprzez muzykę i słowo. – Tworząc zespół, nie chcieliśmy odtwarzać tego, co już zostało wyśpiewane, raczej chcieliśmy tworzyć i korzystać z różnych gatunków, tak by ten, kto nas słucha, przez naszą muzykę znalazł swoją drogę do Pana – mówią o sobie.

Z drugiego końca Polski przyjedzie ponad 20 wokalistów oraz instrumentalistów. Łączy ich projekt muzyczny Soul’n’Voices, istniejący od 2008 r. Cechują go autorskie aranżacje i kompozycje Mateusza Pitali, utrzymane w nurcie muzyki rozrywkowej. Jazz, gospel, funk i soul – Soul’n’Voices to różnorodność brzmień, a także charakterów. Każdy z członków zespołu jest inny, ale połączyła ich pasja do muzyki. Paleta temperamentów i miliony pomysłów na minutę sprawiają, że każda próba i koncert są dla nich wielkim wyzwaniem i przyjemnością. Do tej pory w ramach projektu Soul’n’Voices live zrealizowane zostały autorskie koncerty, które stały się wizytówką zespołu. Projekt zaistniał też na krakowskiej scenie gospelowej, a grupa ma za sobą liczne koncerty plenerowe. W całości autorski repertuar ugruntowany jest w nurcie muzyki chrześcijańskiej, ale zespołowi daleko do określania go mianem gospelowego chóru. Słowiańska niepokorność i wyłącznie polskie teksty sprawiają, że wyróżnia się na tle podobnych gabarytowo składów. Z Krakowa na Hosannę przybędzie zespół, który daje z siebie wszystko. Zwraca uwagę na każdy szczegół, aby w odbiorcach na długo pozostały przekazywane treści. Dźwięk i światło są tylko uzupełnieniem płynących z muzyką wartości o pełen pozytywnych emocji ładunek artystyczny.

Mieszanka charakterów i gustów

Na siedleckiej scenie zaprezentuje się zespół Centrum 33 z Kleczewa, a także w 30-osobowym składzie nowa formacja z Lublina, której specjalnością jest szeroko rozumiana muzyka gospel. Grupa prowadzona przez młodego, zdolnego animatora, kompozytora i dyrygenta – Rafała Czarnackiego oraz duchowego przewodnika grupy ks. Krzysztofa Flisa już zdobyła olbrzymią sympatię fanów. Profesjonalni wokaliści i instrumentaliści, znani nie tylko z chrześcijańskich scen, są wizytówką grupy wzorowanej na największych światowych gwiazdach gospel. Heaven Up występował już wspólnie ze Stanisławem Soyką, Mietkiem Szcześniakiem i Kasią Wilk.

Równie licznie w Siedlcach wystąpi zespół Nadzieja z Kocka. Zaczynał jako dziecięca schola kościelna, założona z inicjatywy ks. Stefana Kurianowicza w 1999 r. Z czasem przeniósł swą działalność do domu kultury. Aktualnie jest to kilkudziesięcioosobowa grupa śpiewających ludzi – od dzieci z nauczania początkowego, poprzez gimnazjalistów i licealistów, po studentów i grono osób dorosłych. Lata wytężonej pracy zespołu doprowadziły do rozbudowy repertuaru, podwyższenia poziomu muzycznego wykonywanych utworów oraz stworzenia wielu koncertów, spektakli i widowisk o różnorodnej tematyce. W ciągu 15 lat występowali w wielu miejscach. Najczęściej na Lubelszczyźnie, ale także m.in w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Krynicy Zdroju.

Liczi z Radzikowa Wielkiego to czteroosobowy zespół kochający muzykę, stanowiący oryginalną mieszankę charakterów i gustów muzycznych. To ich debiut jako zespołu na scenie Hosanna Festival, choć sama wokalistka brała udział w festiwalu parokrotnie – ostatni raz w 2008 r. – Festiwal stał się dla nas inspiracją do pracy nad własnym materiałem – mówią członkowie zespołu. Na festiwalu zaprezentują dwa covery: „Twoje Miłowanie”- w oryginale wykonywane przez Mieczysława Szcześniaka i zespół Chili my oraz „Ucisz się” grupy Fisheclectic. – Mamy nadzieję, że nasz występ przypadnie publiczności do gustu i zbliży nas wszystkich jeszcze bardziej do miłosiernego Chrystusa – dodają.

W tym roku wyjątkowo licznie wystąpią artyści z terenu diecezji siedleckiej. Do grona już wspomnianych dołącza Schola MARTYRES z Pratulina oraz zespół NIEprzeciętni z Sobolewa. Schola działa przy Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie, a jej celem jest krzewienie kultu męczenników. Członkowie biorą czynny udział w uroczystościach parafialnych, uświetniając je śpiewem i modlitwą. Reprezentują także sanktuarium poza parafią, biorąc udział w lokalnych przeglądach i konkursach.

Zespół NIEprzeciętni natomiast dopiero rozpoczyna swoją działalność. W skład zespołu wchodzą uczniowie liceum im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie oraz jego absolwenci. Zespół tworzą młodzi ludzie, którzy swoimi piosenkami wielbią Boga i czerpią z tego wielką radość. Są kreatywni i potrafią na swój sposób zaaranżować każdą piosenkę. Wykorzystują swoją młodość i energię Panu Bogu na chwałę, ludziom dla radości większej. Połączeni z zamiłowania do muzyki w NIEprzeciętny zespół.

Pielgrzymkowo…

Klimat Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę jest dobrze znany mieszkańcom naszej diecezji. Jedni wędrują pieszo do tronu Jasnogórskiej Matki, pokonując własne słabości. Inni duchowo uczestniczą w pielgrzymce, spotykając się codziennie na apelach w swoich parafiach. Organizatorzy chcąc przydłużyć atmosferę tych dni i docenić tych, którzy służą grupie śpiewem i wysiłkiem niesienia instrumentów muzycznych, od czterech lat przygotowują kategorię specjalnie dla zespołów pielgrzymkowych. Prezentują się oni na początku niedzielnej części festiwalu o 15.00. Ich występy ocenia jury złożone z księży przewodników poszczególnych grup z kierownikiem pielgrzymki z ks. Piotrem Wojdatem na czele.

Zainteresowane grupy mogą jeszcze zgłaszać się drogą elektroniczną na adres ksmsiedlce@wp.pl lub osobiście w biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej do 18 sierpnia. Na zwycięzców czeka bon na sprzęt muzyczny dla grupy o wartości 1 tys. zł. Warunkiem niezbędnym do spełnienia jest prezentacja utworów przy akompaniamencie tylko tych instrumentów, które były używane na pielgrzymim szlaku.

Ilona Trojnar