Kultura
Źródło: J
Źródło: J

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Marysieńki śpiewają już 30 lat! Ich jubileuszowy występ był główną atrakcją II Kabaretowo-Biesiadnego Przeglądu Zespołów Ludowych „Szpacze Trele-Morele” w Szpakach.

Uroczystości zorganizowane 27 stycznia zainaugurowała Msza św. w miejscowym kościele koncelebrowana przez księży Jacka Nazaruka i Piotra Pielaka. Dziękując Bogu za wszelkie dobro, jakie dokonuje się poprzez posługę Marysieniek, proboszcz podkreślił, iż nie sposób już wyobrazić sobie funkcjonowania parafii bez zespołu, który swoim śpiewem uświetnia uroczystości zarówno kościelne, jak i patriotyczne. „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź - tam dobre serca mają” - przypomniał z uwagą, że muzyka łagodzi obyczaje i czyni świat piękniejszym. Życząc Marysieńkom niegasnącego entuzjazmu w dalszej artystycznej działalności, ks. J. Nazaruk trafnie zauważył, iż ludowe zespoły nie tylko podtrzymują tradycję, ale ją tworzą…

Słów uznania pod adresem jubilatek nie szczędzili również uczestnicy uroczystości, którzy licznie zgromadzili się w świetlicy wiejskiej. Zanim jednak Marysieńki wystąpiły z okolicznościowym koncertem, Jolanta Grzesiewicz powitała w imieniu zespołu przybyłych gości: wicemarszałek województwa mazowieckiego Janinę Ewę Orzełowską, wicestarostę łosickiego Karola Szymaniuka, wójta gminy Stara Kornica Kazimierza Hawryluka, przewodniczącą rady gminy Elwirę Hulińską i prezesa Banku Spółdzielczego w Kornicy Dariusza Melecha. Miejscową społeczność reprezentowali m.in.: dyrektor Szkoły Podstawowej Marianna Patralska, komendant gminny OSP Mieczysław Miroński, naczelnik OSP w Starych Szpakach Adam Jakimiuk, sołtys Marcin Szysz, radny Wojciech Baj i organista Jacek Walczuk.

Dalszą część spotkania uświetnił występ Marysieniek. Repertuar w rytmie walca, tanga i innych karnawałowych rytmów przeplatany był barwną opowieścią o historii zespołu. I tak decyzja o założeniu grupy śpiewaczej – o czym poinformowała szefowa Marysieniek Zofia Czublun – zapadła 2 stycznia 1988 r. na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich. – Zgłosiło się 20 kobiet. Spotykałyśmy się raz w tygodniu, śpiewając z potrzeby serca, a Kazio przygrywał nam na akordeonie – wspominała, zdradzając, iż nauczycielkami słów i melodii były starsze szpakowianki, a autorkami nowych piosenek… one same. – A Marysieńki, bo większość kobiet w zespole nosiła imię Maria – wyjawiła sens nazwy.

 

Miejsce na podium

Pierwsze znaczące sukcesy zbiegły się z przejściem grupy śpiewaczej pod egidę Gminnego Ośrodka Kultury w Kornicy. – Halina Suplewska wyszukała nam stroje i organizowała wyjazdy na gościnne występy – Z. Czublun nie szczędzi pochwał pod adresem zmarłej tragicznie szefowej GOK. Pierwszy oficjalny występ zespołu – jak tłumaczy – miał miejsce w 1990 r. podczas Regionalnego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Konstantynowie. Marysieńki swoimi występami uświetniały Dni Kultury Chrześcijańskiej, dożynki i biesiady nadbużańskie. Z podlaskim repertuarem gościły nawet w Ostrowiu na Ukrainie. – Z biegiem lat jednak zespół stopniowo zaczął się wykruszać, a po zamknięciu GOK zostałyśmy same – jak te sierotki Marysie – sygnalizowała pani Zosia. Jednocześnie zaakcentowała rangę wsparcia, jaką otrzymały dzięki Wiesławie Malczewskiej. – Pani Wiesia, która od lat współpracuje z naszym KGW, zwróciła się o pomoc do Bożeny Nowickiej z bialskiego ośrodka kultury – wspominała, dodając, iż zaangażowanie pani Bożeny, jej fachowe rady, pomoc w doborze repertuaru i – co chyba najważniejsze – konsekwentne podtrzymywanie zespołu na duchu zaowocowało m.in. udziałem Marysieniek w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Tucznej w 1996 r. zwieńczonym pierwszym miejscem. Podczas kolejnej edycji imprezy panie ze Szpaków zostały wytypowane do reprezentowania województwa lubelskiego na 31 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, podczas którego zajęły trzecie miejsce!

 

W odnowionym składzie

Kiedy po latach mniejszej scenicznej aktywności, będącej następstwem m.in. reformy administracyjnej, na skutek której Szpaki weszły w obręb województwa mazowieckiego, istniało ryzyko, że panie zarzucą swoją artystyczną działalność, nowy rozdział w historii zespołu otworzyło przybycie do parafii ks. J. Nazaruka. – Księże proboszczu, dziękujemy, że wspierasz nas modlitwą i dobrym słowem – mówiła ze sceny pani Zosia, przypominając, jak wysłuchawszy piosenek w wykonaniu Marysieniek, ksiądz ogłosił nabór nowych kandydatek. – I, zobaczcie państwo, zespół nasz na nowo powstał do życia! – podkreśliła.

W odnowionym składzie panie koncertują od sześciu lat, w repertuarze mając piosenki zarówno biesiadne, jak i kościelne, weselne czy patriotyczne… Kluczem do sukcesu Marysieniek – obok ich niekwestionowanej wrażliwości na muzykę, pięknych strojów i radości towarzyszącej obecności na scenie – są oryginalne, bo pisane „pod publikę” teksty piosenek. A dowodem na to, jak celnie trafiają w gust słuchaczy, jest fakt, iż w ubiegłym roku występowały… aż 27 razy!

Kolejnych zwieńczonych sukcesami wyjazdów życzył jubilatkom wójt, któremu panie bardzo dziękowały za okazywane wsparcie. Słów uznania pod adresem Marysieniek nie szczędziła też pani wicemarszałek, zapraszając jednocześnie – co jest nie lada wyróżnieniem – do udziału w tegorocznych dożynkach województwa mazowieckiego. O zespole jako „marce eksportowej” promującej parafię, gminę i powiat wspomniał również wicestarosta. Po serdecznych życzeniach publiczność zaśpiewała jubilatkom gromkie „Sto lat!”.


Szpacze Trele-Morele

 

Po podziękowaniach sponsorom, którzy swoim zaangażowaniem pomagają kultywować lokalną tradycję, nadszedł czas na drugą odsłonę sobotniej uroczystości. „Szpacze Trele-Morele” poprowadził – jak zawsze ze swadą i humorem – Marek Skomorowski, solista Kapeli Podlaskiej. Przegląd nie ma charakteru konkursu, stąd też pamiątkowe statuetki i kosze słodyczy otrzymali wszyscy występujący. Przed publicznością zaprezentowały się m.in. zespoły: Jarzębina z Paszenek, Ale-Babki z Pruszyna-Pieńków, Sąsiadeczki z Kobylan, Adele i Modele z Platerowa, Zakrze śpiewa i Mielniczanie. Niewątpliwą atrakcją wieczoru był występ Galiny Michniewicz- Kosteckiej z Berezy Kartuskiej, a także Kapeli Podlaskiej.

Jak na przegląd biesiadny przystało, było i śpiewnie, i tanecznie, i smacznie, i na wesoło! Czekamy na trzecią edycją karnawałowej zabawy.


Marysieńki

 

Zespół tworzą: Zofia Czublun, Janina Kalinowska, Maria Muszyńska, Jolanta Grzesiewicz, Maria Patralska, Maria Chwedczuk, Urszula Jakimiuk, Agnieszka Czublun, Renata Szysz, Maria Szysz, Justyna Rumowska, Joanna Baj i Katarzyna Golwiej. Od dwóch lat Marysieńki występują w towarzystwie akordeonisty Zenona Sielewonowskiego.

AW