Kościół
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Bohater dwóch wojen

Musimy zawsze pamiętać o ludziach, którzy poświęcili swoje zdrowie lub życie po to, byśmy teraz mogli żyć w niepodległym kraju.

Ich odwaga i męstwo długo jeszcze będą wspominane przez tych, którzy pamiętają czasy obu wojen światowych. Ci urodzeni już w wolnej Polsce są im winni cześć i wielki szacunek, bo nie ma większej ofiary, niż oddać życie dla dobra Ojczyzny. Wielu bohaterów pierwszej i drugiej wojny światowej spoczywa w bezimiennych mogiłach gdzieś daleko od rodzinnych stron, inni polegli znaleźli miejsce wiecznego spoczynku w masowych grobach. Rodziny wielu żołnierzy do tej pory nie wiedzą, gdzie zostali pogrzebani ich bliscy. Wielu bohaterów wojen pozostaje anonimowych, dlatego tym bardziej powinniśmy pielęgnować pamięć o tych, którzy są nam znani z imienia i nazwiska. Na Podlasiu też nie brakowało dzielnych ludzi, poświęcających swoje życie, by ocalić Polskę przed okupantami.

Poświęcony Panu Bogu

Jednym z takich lokalnych bohaterów jest ks. Karol Leonard Wajszczuk, urodzony 3 listopada 1887 r. w Siedlcach. Ojciec Karola był pochodzącym z Trzebieszowa rolnikiem, zaś matka Marianna (z domu Maciejczyk) pochodziła z mieszczańskiej siedleckiej rodziny. Państwo Wajszczukowie mieli sześcioro dzieci, i – jak wynika z zachowanych relacji – wychowywali swoje pociechy „w duchu pobożności i patriotyzmu”. ...

Magdalena Szewczuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł