Region
Źródło: KO
Źródło: KO

Bohaterowie odznaczeni

Irena Egierszdorf, Adolfina i Stanisław Szczerbiccy, Helena Szmurło i Wacław Szpura zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Pamiątkowe dyplomy i medale odebrali potomkowie bohaterskich Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.

Podczas uroczystości, która odbyła się 5 maja w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreśliła, że uhonorowanie niosących pomoc jest najcenniejszą i najważniejszą misją placówki. Przywołała również zmarłego Władysława Bartoszewskiego. Podkreśliła, że był on jednym z pierwszych sprawiedliwych i zacytowała jedno z najpopularniejszych jego stwierdzeń, że „warto być przyzwoitym”. – „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” byli nie tylko przyzwoici. Okazali się wspaniałymi ludźmi z wielką odwagą i szlachetnością – stwierdziła A. Aznari. I dodała: – Jesteśmy po to, żeby powiedzieć wam dziękujemy w sposób historyczny i osobisty.

Obecna na uroczystości córka Adolfiny i Stanisława Szczerbickich z Koszelówki pod Białą Podlaską, którzy uratowali ośmioosobową rodzinę Gewirtzmanów z Łosic, przyznała, że pamięta z tamtego okresu niewiele, ale wspominała o strachu, który towarzyszył wszystkim podczas niemieckich przeszukań. Podkreślała, że odkrycie Żydów oznaczałoby śmierć zarówno dla nich samych, jak i rodziny, która im pomagała. Inna sprawiedliwa – Helena Szmurło przez dwa lata niemieckiej okupacji ukrywała w Płosodrzy koło Łosic Mosze Smolasha, uciekiniera z pociągu do obozu zagłady w Treblince. Obecny podczas uroczystości jego syn Amnon w bardzo emocjonalny sposób podziękował potomkom bohaterki. – To mój moralny obowiązek. Gdyby nie bohaterstwo rodziny Szmurło, nie byłoby mnie na świecie – podkreślił. Irena Egierszdorf tytuł sprawiedliwej otrzymała za to, że wspólnie z siostrą przez dwa lata opiekowała się żydowską dziewczynką Rachelą Zonszajn przemyconą z warszawskiego getta. Wacław Szpura ze wsi Dubicze pod Białą Podlaską z pomocą żony i syna uratował życie 30 Żydom, którzy ukrywali się we wsi i w pobliskim lesie. Pomagał także uciekającym z gett w Łosicach i Międzyrzecu Podlaskim.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest przyznawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie osobom, które w czasie Holokaustu bezinteresownie i z narażeniem własnego życia niosły pomoc prześladowanym Żydom. Dotychczas otrzymało je ponad 25 tys. osób z 51 krajów, w tym ponad 6,5 tys. Polaków.

KO