Diecezja
Źródło: AE
Źródło: AE

Bohaterstwo drogowskazem

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Olszance otrzymała sztandar i imię Unitów Podlaskich. Odsłonięto też tablicę pamiątkową poświęconą pamięci patronów.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Hadynowie, którą celebrował bp Henryk Tomasik. Jego Ekscelencja wygłosił również okolicznościowe kazanie i poświęcił nowy sztandar szkolny. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół w Olszance, w której centralnym miejscu widniały słowa: „Bohaterstwo Unitów naszym drogowskazem”. Odsłonięto tam  także tablicę, którą poświęcił bp Tomasik.

Historię szkoły przypomniała nauczycielka gimnazjum Grażyna Grad. Dyrektor placówki Elżbieta Semeniuk podkreśliła, że pomysł nadania szkole imienia pojawiły się w 2005 r., a wybór patronów nie był trudny, Unici bowiem żyli właśnie na tym terenie. Przygotowania do przyjęcia imienia stały się najważniejszym motywem pracy szkoły. Przez ten okres organizowano wycieczki do miejsc związanych z życiem Unitów, przygotowano apele i konkursy oraz nawiązano współpracę ze szkołami, które noszą imię Unitów Podlaskich w Wohyniu i Międzyrzecu Podlaskim.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: dziekan łosicki ks. kanonik Kazimierz Komar, ks. prałat Henryk Rzeszotek, księża z parafii Łosice, gminy Olszanka i zaprzyjaźnieni ze szkołą oraz poseł Jacek Kozaczyński. Władze oświatowe reprezentowali: mazowiecki wicekurator Mariusz Dobijański i dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Siedlcach Adam Skup. Obecni byli również starosta Czesław Giziński i wicestarosta Andrzej Lipka, radni powiatu, władze gminy z przewodniczącym Wiesławem Ułasiukiem i wójtem Janem Parolem, poczty sztandarowe szkół i OSP, a także mieszkańcy gminy Olszanka.

Ten piękny, wyjątkowy i niezapomniany dzień uświetniła wielce refleksyjna część artystyczna w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły, nawiązująca do życia Unitów. Teraz dla społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Olszance bohaterstwo Unitów Podlaskich będzie drogowskazem.

Tadeusz Nieścioruk