Historia
Weronika Muzyka
Weronika Muzyka

Bracia niezłomni

Wieś Zbójno w gminie Sosnowica była świadkiem dramatycznych wydarzeń i w czasie wojny z niemieckim najeźdźcą, i tuż po niej, kiedy Polacy w bezwzględny sposób byli prześladowani przez Sowietów.

W tym miejscu na mapie powiatu parczewskiego mieszkała rodzina Majewskich - Bronisław i Józefa oraz ich dzieci: Wacław, Feliks, Bolesław, Aleksandra, Bronisława i Pelagia. - Stali się oni symbolem walki o wolność Polski - tak mówi o nich propagator nauki i kultury regionu parczewskiego Jarosław Armaciński, prezes Stowarzyszenia „Historyczna Sosnowica”, prawnuk Aleksandry. Najstarszy z braci, Wacław (ur. 19 grudnia 1904 r.) był członkiem Armii Krajowej - Wolność i Niepodległość o pseudonimie Lis.

– Został zaaresztowany w 1944 r. jako pierwszy z braci, zaraz po wkroczeniu na te tereny Sowietów – wyjaśnia J. Armaciński.

Początkowo był przetrzymywany w więzieniu w Białymstoku, od 20 listopada 1944 r. do 14 kwietnia 1945 r. – w obozie jenieckim NKWD w Ostaszkowie, od 17 kwietnia 1945 r. do 19 stycznia 1946 r. – w obozie w Riazaniu. W lutym wrócił do kraju. – Niedługo cieszył się wolnością. 7 października 1951 r. został ponownie aresztowany w Woli Wereszczyńskiej przez funkcjonariuszy Bezpieczeństwa Publicznego z Włodawy, a w kwietniu 1952 r. skazany na cztery lata więzienia za udzielanie od 1946 r. do jesieni 1949 r. pomocy oddziałom Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” – mówi potomek rodziny Majewskich. Dalsze koleje losu „Lisa” to przymusowa praca w kopalni węgla kamiennego „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej od 1953 r. do 1955 r. Unieważnienie wyroku z 1952 r., jaki na nim ciążył, nastąpiło w lutym 1999 r.

 

„Róg” był na liście

Drugi z braci – Feliks (ur. 10 kwietnia 1910 r.), ps. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł