Bracia Taraszkiewiczowie, ułani i marszałek
Stowarzyszenie od kilku lat organizuje plenery artystyczne, których celem jest ukazywanie piękna i dorobku kulturalnego ziemi włodawskiej. Głównym tematem tegorocznej imprezy, która odbędzie się w dniach 17 - 27 maja, będzie rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Powstaną rzeźby i obrazy przedstawiające postaci historyczne oraz wydarzenia związane z walką o niepodległość, a także ukazujące charakterystyczne dla ziemi włodawskiej miejsca, m.in. zabytki architektury świeckiej i sakralnej, czy okoliczną przyrodę – mówi Agnieszka Kuryłowicz, malarka, sekretarz STKN. – Zastanawiam się nad przedstawieniem oddziału braci Leona i Edwarda Taraszkiewiczów, legendarnych „Jastrzębia” i „Żelaznego”. Bracia znani są we Włodawie i okolicy z wielu akcji wymierzonych przeciwko wrogom podziemnego państwa polskiego w latach 40. Rozważam także namalowanie odpoczywających na łonie natury ułanów. Mogę zdradzić, że w trakcie pleneru powstanie monumentalna rzeźba przedstawiająca rycerza, który widnieje w herbie Włodawy. Natomiast artystka z Ukrainy przygotowuje się do namalowania postaci marszałka Piłsudskiego – zapowiada.
Przyjadą artyści z kraju i zagranicy
Plener będzie odbywał się w siedzibie i na terenie STKN oraz Nadleśnictwa Włodawa. Artyści wykonają po dwie prace w technice olejnej. Natomiast rzeźbiarze są zobowiązani do jednej dużej rzeźby.
Swój udział w imprezie zapowiedziało 19 twórców z Polski i Ukrainy: 11 malarzy oraz ośmiu rzeźbiarzy. Komisarzem jest Barbara Litwiniuk, prezes STKN. – W trakcie pleneru przewidziano również pokazy malarskie i rzeźbiarskie dla dzieci. Wystosowaliśmy zaproszenia do szkół i przedszkoli. Dzieci, które przyjdą wraz z nauczycielami, będą miały okazję obserwowania twórców przy pracy. Specjalnie dla najmłodszych wystawiona zostanie sztaluga z podobraziem, gdzie będą miały okazję stworzenia własnego dzieła malarskiego – wyjaśnia Litwiniuk.
Cel: promocja powiatu
Na organizację pleneru STKN otrzymało od powiatu włodawskiego wsparcie w wysokości 1,5 tys. zł. – To niewielka pomoc, dlatego zrezygnowaliśmy m.in. z organizacji warsztatów dla młodzieży – mówi B. Litwiniuk.
Ogólny koszt przedsięwzięcia to 3,6 tys. zł. Realizacja projektu przyczyni się, według organizatorów, do pogłębienia wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i historycznego powiatu. Międzynarodowy charakter tego artystycznego wydarzenia jest dobrą okazją do promocji kulturalnej i turystycznej ziemi włodawskiej zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Joanna Szubstarska