Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Bronimy wartości

Do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa… - to jedna ze scen spektaklu wystawianego na deskach Teatru Powszechnego.

Instytut Ordo Iuris przygotowuje zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia w spektaklu przestępstw z art. 196 i 257 Kodeksu karnego, tj. obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową. Pod adresem: stopobrazaniuchrzescijan.pl można popisywać petycję w tej sprawie. Spektakl „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian przedstawia Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamieniono w lokale rozrywkowe, a wierni są represjonowani przez organy ścigania. W przedstawieniu pojawia się scena, gdzie do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa.

– To właśnie ta scena budzi zastrzeżenia jako mogąca wypełniać znamiona czynu zabronionego polegającego na obrazie uczuć religijnych oraz znieważeniu grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową – zaznacza adw. Magdalena Majkowska z zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Zaznacza, że współcześnie ofiarami motywowanej nienawiścią przemocy padają nie tylko chrześcijanie, ale też po prostu obrońcy wartości, którzy otwarcie pokazują swoje przywiązanie do podstawowych wartości bliskich każdemu z nas. – Obecnie mamy bowiem do czynienia z walką z podstawowymi wartościami, takimi jak życie, małżeństwo czy rodzina. W związku z tym należałoby wyśmiać, upokorzyć czy wręcz usunąć z przestrzeni publicznej tych, którzy stają w obronie takich wartości – podkreśla. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł