Kultura

Budowniczy polskości

Teodor Karol Szydłowski herbu Lubicz był żołnierzem, patriotą, kolekcjonerem, innowacyjnym gospodarzem.

Pozostawił po sobie wiekopomne dzieło, jakim jest neogotycki pałac w Patrykozach nazywany dzisiaj perłą Podlasia. Jego życie i osiągnięcia były tematem ostatniego spotkania Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. W niedzielę 14 maja w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyła się prezentacja książki „Adiutant księcia Józefa Generał Teodor Karol Szydłowski i jego Patrykozy”. Jej autorem jest Andrzej Chojnacki - dyrektor Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu - oddziału siedleckiego MR. Prezentując książkę, zaznaczył m.in., że zależy mu na tym, by Patrykozy, które znane są dobrze w środowisku siedleckim i sokołowskim, poznano w innych częściach kraju.

Prelekcję urozmaicił pokaz zdjęć obecnego stanu pałacu, który został uratowany przed ruiną i odzyskał świetność, ubogacając region siedlecki, dzięki obecnemu właścicielowi.

Autor rozpoczął prelekcję od przybliżenia koligacji rodzinnych bohatera swojej książki urodzonego w Warszawie w 1793 r. Jego matką była Wiktoria z Kuczyńskich, ojcem – Adam Szydłowski, zaufany szambelan króla Stanisława Poniatowskiego. W 1809 r. Teodor wstąpił do wojska. Służył w Siedlcach i Sokołowie w 13 Pułku Huzarów. W 1812 r. wyruszył z tą formacją na wojnę z Rosją. O jego dalszych losach zaważyło przeniesienie w lutym 1813 r. do sztabu naczelnego wodza Księstwa Warszawskiego Józefa Poniatowskiego. T. Szydłowski – w stopniu najpierw porucznika, wkrótce kapitana – był adiutantem księcia Józefa. W bitwie pod Lipskiem omal nie zginął, poważnie ugodzony w bok. Po wyleczeniu i powrocie do Warszawy zajął się organizacją warszawskiego pogrzebu księcia J. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł