Region
Źródło: starostwolukow
Źródło: starostwolukow

Burze i nawałnice

Popołudnie 14 lipca i późniejsza noc na długo pozostaną w pamięci mieszkańców powiatu łukowskiego. Nad regionem przeszły gwałtowne burze powodujące wiele zniszczeń.

Najbardziej ucierpieli mieszkańcy miejscowości Gołowierzchy w gm. Trzebieszów. Przeszła tamtędy trąba powietrzna. Wichura zrywała dachy i łamała drzewa. Na wiele godzin wieś została pozbawiona dopływu energii elektrycznej. Uszkodzonych jest ponad 70 budynków, w tym kilkanaście mieszkalnych. Na skutek towarzyszącemu burzom gradu zniszczeniu uległa też znaczna część upraw na polach i w ogrodach. Od kilku dni trwa usuwanie skutków nawałnicy oraz szacowanie strat przez mieszkańców. Część spośród uszkodzonych budynków nie była ubezpieczona. Zniszczenia odnotowano również w pobliskich Wierzejkach i Kurowie.

Dachy i drzewa

Strażacy odbierali także zgłoszenia z wielu innych miejscowości powiatu. Uderzenia pioruna były przyczyną aż trzech pożarów. Pierwszy z nich wybuchł w Leszczance – drewniana, kryta blachą, stodoła mimo kilkugodzinnej akcji ratowniczej spaliła się doszczętnie. W piątek, ok. 3.00 nad ranem, w Józefowie zapaliła się stodoła i dach na oborze. W tym samym czasie w Dąbiu płonęła murowana stodoła i dwa budynki gospodarcze. Usunięcia wymagały liczne połamane i powalone na drogi drzewa. W gm. Wola Mysłowska konary całkowicie zablokowały szosę pomiędzy Wólką Ciechanowską a Wilczyskami. Zabierano je przez półtorej godziny. W Żdżarach strażacy zajmowali się drzewem przewróconym na budynek mieszkalny. Niebezpieczny pień usunięto też w Al. Kościuszki w Łukowie.

Trzytorowa pomoc

Wojewoda lubelski otrzymał już wniosek z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców gm. Trzebieszów. Pomoc ma być udzielana trzytorowo. Po pierwsze w formie zasiłku z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie wojewoda na podstawie powołanej komisji oszacuje straty typowo rolnicze, dotyczące zabudowań, sprzętu czy upraw. Straty te na terenie gminy dotyczą kilkudziesięciu hektarów. Będzie także możliwość skorzystania z kredytów preferencyjnych, czyli na znacznie obniżonym oprocentowaniu. Dodatkowo, jeżeli rada gminy znajdzie środki z dostępnego budżetu, również przekaże je na usuwanie skutków kataklizmu.

Wsparcie Kościoła

Swoją pomoc zaoferowała siedlecka Caritas. Wpłat można dokonywać na konto stowarzyszenia. Z apelem o solidarność i wsparcie dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną rolników zwrócił się też do wiernych biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. W niedzielę, 31 lipca w kościołach diecezji siedleckiej odbędzie się zbiórka do puszek, której dochód zostanie przeznaczony na odbudowę zniszczonych gospodarstw/

Magdalena Błażejczyk