By Chrystus w nas królował
Centralnym miejscem w życiu każdego katolika jest Eucharystia. To ona była pierwszym i najważniejszym punktem programu. Członkowie oraz sympatycy podczas Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Sawczuk, dziękowali za powołanie do istnienia stowarzyszeń oraz niezliczone łaski w podejmowanych działaniach.
W homilii biskup podkreślił wartość wprowadzenia Jezusa Chrystusa do naszego życia, zaproszenia Go, by to On w nas królował.
Na zakończenie nabożeństwa 37 członków KSM i 24 – Akcji Katolickiej uroczyście złożyło przyrzeczenia pracy nad sobą oraz gotowości wiernej służby Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Na znak przynależności członkowie otrzymali odznaki i legitymacje członkowskie.
„Zwiastun” przyznany
Stowarzyszenia działają oddzielnie, ale podejmują wspólne inicjatywy. Kilka lat temu zrodził się pomysł, by wyróżniać osoby, grupy podejmujące działania ewangelizacyjne. Zdecydowano raz w roku przyznawać nagrodę „Zwiastun”.
„Zwiastunem Dobrej Nowiny” w kategorii „film w służbie Nowej Ewangelizacji” nagrodzono zespół pomysłodawców, twórców oraz mecenasów filmu „Błogosławiona wina”- pierwszego w historii fabularyzowanego dokumentu o historii i współczesności Sanktuarium Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, reprezentowanego przez Fundację „Kocham Podlasie”.
Fundacja to jedna z pierwszych instytucji, które z inicjatywy senatora Grzegorza Biereckiego rozpoczęły działalność na południowym Podlasiu. Ma na celu wspieranie rozwoju Południowego Podlasia oraz jego mieszkańców. Powołany zarząd fundacji postawił sobie za cel realizację szeroko zakrojonych projektów inicjatyw społecznych, które aktywnie przyczyniać się będą do rozwoju regionu. Nagrodę w imieniu fundacji odebrał Kamil Paczkowski, który zadeklarował podejmowanie kolejnych inicjatyw w służbie ewangelizacji.
Nowy oddział AK
Stowarzyszenia rokrocznie się rozwijają duchowo, organizacyjnie i liczebnie. Podczas uroczystej akademii powołano nowy oddział Akcji Katolickiej w Zbuczynie, a nowi prezesi oddziałów z rąk biskupa otrzymali dekrety.
W roku 25-lecia reaktywacji KSM w kraju statuetką wyróżniono także prezesa zarządu diecezjalnego KSM – Ilonę Trojnar za wkład w tworzenie stowarzyszenia i dziesięcioletnią pracę w zarządzie diecezjalnym.
Uroczystość poprzedzona była zjazdem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, który odbył się 21 listopada w bursie św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Uczestniczyli w nim prezesi i delegaci wszystkich oddziałów KSM. Zjazd stał się okazją do podsumowania działań, wymiany doświadczeń oraz nadania kierunku prac na kolejne lata.
– Boże drogi nie są naszymi drogami, nie zawsze się przenikają – mówił w homilii ks. Adam Pietrusik, asystent diecezjalny KSM. Dla stowarzyszenia to ważny moment, by zastanowić się nad swoją przynależnością i gotowością podjęcia odpowiedzialności już nie tylko za swój oddział, ale także diecezję.
Szkoła miłości
Sobotni dzień również rozpoczął się spotkaniem z Jezusem w Eucharystii. Podczas homilii ks. A. Pietrusik podkreślił gotowość do odczytywania wezwania Boga. Przywołał przykład Matki Bożej, której życie było konsekwencją całkowitego oddania woli Bożej. Miała w życiu chwile radosne, ale z całą pewnością także trudne, gdzie wiecznie trzeba było mówić „tak”, kiedy przyszła próba krzyża i Golgoty. Ona jedna wytrwała do końca. – Jest dla nas wzorem i uczy nas wierności – powtarzają członkowie.
W programie istotnym elementem była także Adoracja Najświętszego Sakramentu. Oddanie Najwyższemu wszystkiego, co robimy, przeżywamy i planujemy, naszych członków, asystentów, sympatyków i wszystkich ludzi, z którymi współpracujemy.
Jednym z zadań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, w tym wychowanie do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Zaproszeni goście – Ewa i Krzysztof Prokurat opowiedzieli o swoim doświadczeniu trwania w szkole miłości, jakim jest małżeństwo. Nie zabrakło wskazówek do budowania stabilnej, silnej rodziny oraz licznych przykładów popartych własnym doświadczeniem. Rodzina jest podstawową jednostką społeczną, w której kształtują się charaktery dzieci, a potem młodych ludzi. To w rodzinie dostają fundament, na którym będą budować dorosłe życie.
Sobotni dzień zakończyła sztuka „Wybieram niebo” w wykonaniu alumnów Wyższego Seminarium w Opolu Nowym, która pokazała piękne życie św. Filipa Neri i odkrywanie woli Bożej w życiu.
Ilona Trojnar