By dziedzictwo zostało zachowane
Eucharystia otwierająca sesję sprawowana była w intencji zmarłych biskupów i kapłanów. W koncelebrze, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda, uczestniczyli również: bp Piotr Sawczuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. Mieczysław Głowacki, dziekan Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. prał. Roman Wiszniewski oraz 50 prezbiterów.
Kościół zakorzeniony na ziemi podlaskiej
Pasterz Kościoła siedleckiego rozpoczął homilię od krótkiego przypomnienia historii Kapituły Kolegiackiej Janowskiej (KKJ) i jej charakterystyki. – Kapitułę tworzyli i tworzą księża wskazywani przez biskupa, wyróżniający się w swej pracy duszpasterskiej i w życiu duchowym – zaznaczył, a następnie wskazał najważniejsze zadania realizowane w okresie przed- i posoborowym, jakim jest „zaangażowanie w życie Chrystusowego Kościoła, który zakorzenił się na ziemi podlaskiej”. – To zaangażowanie przekłada się przede wszystkim na troskę o to, by Kościół diecezjalny, Kościół siedlecki rozwijał się i duchowo wzrastał, by rozwijała się i duchowo wzrastała ta część diecezji, z którą KKJ była i jest związana.
Bp Gurda wskazał również dwa najważniejsze aspekty duchowości KKJ, którymi są: dziedzictwo Męczenników Podlaskich i pobożność maryjna. – Chociaż KKJ powstała w roku 1924, to „czuje się spadkobierczynią chwalebnej historii Męczenników Podlaskich – bł. Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy”. To na tej ziemi znajdują się parafie zamieszkałe przez rodziny, których przodkowie byli unitami. To na tej ziemi znajdują się parafie Pratulin i Drelów, które wpisały się w historię naszej diecezji i historię Kościoła w Polsce obroną wiary katolickiej – przypomniał. – Nic dziwnego, że od początku istnienia KK w Janowie Podlaskim do głównych jej zadań należy troska o zachowanie w świadomości wiernych wdzięcznej i zobowiązującej pamięci o niezłomnej wierności bł. Męczenników swej duchowej tradycji.
Ordynariusz siedlecki zwrócił także uwagę, że ziemia podlaska jest bardzo mocno przeniknięta pobożnością maryjną, co jest związane z sanktuariami m.in. w Kodniu i Leśnej Podlaskiej. Stąd udział przedstawicieli Kapituły w uroczystościach diecezjalnych, związanych z uroczystościami maryjnymi, jak powrót obrazów Matki Bożej Kodeńskiej z Częstochowy, a Matki Bożej Leśniańskiej z Łomży, po 50 latach ich nieobecności.
Kaznodzieja zaznaczył, że jest jeszcze wiele innych znanych i cenionych inicjatyw duszpasterskich podejmowanych i realizowanych przez KKJ. Świadczy to o zaangażowaniu duszpasterskim w życie diecezji, czyli „trosce o nieustanne głoszenie Jezusa jako Pana i Boga, o przekaz Jego Ewangelii, na której buduje się i nieustannie wzrasta wiara w Niego w sercach wierzących”.
Umocnieni w wierze i miłości
W drugiej części homilii ksiądz biskup nawiązał do odczytanego w liturgii słowa fragmentu Ewangelii o faryzeuszach żądających od Jezusa znaku, który mógłby świadczyć o Jego boskości. – Jezusowi to żądanie wydało się bardzo dziwne i niedorzeczne, bo pojawiło się bezpośrednio po cudzie rozmnożenia chleba. Faryzeusze, którzy na Jezusa nalegali, byli przecież świadkami cudu rozmnożenia chleba, a więc znaku bardzo znaczącego i widocznego. Jezus negatywną reakcją na to żądanie każe nam zachować ostrożność w poszukiwaniu coraz to nowych znaków dla umocnienia swej wiary – nauczał.
– Ci, których serce jest otwarte na słowa i znaki pochodzące od Jezusa, trwają przy Nim. Takimi były rzesze przychodzące z całej Judei i Galilei. Takimi są współcześni wierzący w Jezusa. Do nich należał św. Wiktor męczennik, do nich należeli nasi bracia, bł. Męczennicy z Pratulina. W ich ślady wchodziły kolejne pokolenia spadkobierców ich niezłomnej wiary; ich śladami szli księża należący do KKJ – wymieniał bp K. Gurda. – Do nich i my, dzięki Bożej łasce, należymy. Za Nim każdego dnia idziemy, ciesząc się każdym Bożym słowem. Nie poszukujemy znaków, ale cieszymy się każdym znakiem miłości i miłosierdzia okazanej nam przez Jezusa i umacniamy nim naszą wiarę i miłość do Niego.
– Kapituła Janowska, czcigodna ze względu na swój wiek i na swą chwalebną historię, ma ważne i niepowtarzalne zadanie: troszczyć się, by dziedzictwo podlaskiej wiary i miłości do Jezusa, wiary budowanej na pobożności maryjnej zostało zachowane i przekazane kolejnemu pokoleniu – podkreślił biskup siedlecki.
Powołani do świadectwa
Kolejna część spotkania odbyła się w kaplicy dolnego kościoła, gdzie prelekcję na temat „Zadania Kapituły określone w art. 1. p. 2 i 3 Statutu Kapituły Kolegiackiej Janowskiej” wygłosił bp P. Sawczuk.
– Kapituły miały swój początek we wczesnochrześcijańskim zwyczaju tworzenia wokół biskupa bezpośredniego otoczenia najbliższych współpracowników. Kapituła i należący do nich kanonicy to nie tylko wyróżniający strój, ale określone zadania, i to zarówno ogólne, dotyczące wszystkich kapituł, jak i zadania specyficzne, właściwe dla każdej z nich – mówił do zgromadzonych bp Sawczuk. W swojej prelekcji skoncentrował się na dwóch zadaniach: trosce o budzenie powołań kapłańskich, misyjnych, zakonnych i apostolskich oraz o krzewienie pamięci o unitach podlaskich.
– Troska o powołania spoczywa na każdym chrześcijaninie i kapłanie, kanonicy janowscy zobowiązani są do niej z dodatkowego tytułu – podkreślił. Jako jej podstawową formę wymienił osobiste świadectwo: pokazanie własną postawą, że „dobrze dla Jezusa żyć, iść Jego drogą oddać Mu się na służbę” Zachęcał też do modlitwy w intencji powołań – osobistej i wspólnotowej, w przepowiadaniu. Inne formy troski o powołania to otoczenie opieką alumnów oraz dostrzeganie sióstr zakonnych pochodzących z parafii – zapraszanie do dawania świadectwa, na konferencje powołaniowe, materialne wspieranie seminarium duchownego.
Następnie prelegent przeszedł do omawiania drugiego z zadań KKJ, jakim jest krzewienie pamięci unitów podlaskich. – Historia i męczeństwo unitów to bardzo ważny wątek dziejów diecezji – podkreślił bp Sawczuk, dodając, że dokonana przed prawie 20 laty beatyfikacja otworzyła nowy rozdział w propagowaniu unickiego dziedzictwa; od czasu beatyfikacji zwiększyło się zainteresowanie Męczennikami Podlaskimi – zarówno mieszkańców diecezji siedleckiej, jak i osób spoza niej. Jednak wiedza na ten temat jest jeszcze dosyć wątła. Dlatego sufragan siedlecki zaproponował różne formy krzewienia ich kultu i szerzenia wiedzy. Wśród nich wymienił wprowadzenie zwyczaju organizowania przez parafie corocznych pielgrzymek do Pratulina. Zachęcił też członków KKJ do wstępowania do Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”, do starań o przydział relikwii poszczególnym parafiom, organizowanie sesji nadzwyczajnych w Pratulinie i Drelowie.
Prezentacja albumu
Ostatnim punktem porządku sesji była prezentacja wydanego z okazji jubileuszu albumu „Kapituła Kolegiacka Janowska 1924-2014”. Dokonał jej inicjator publikacji dziekan kapituły ks. prał. Roman Wiszniewski, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu.
Dyskusję podsumował i zakończył bp K. Gurda, który dołączył się do słów uznania i gratulacji, dziękował za powstanie dzieła. – Jest to świadectwo dla kolejnych pokoleń księży i dla samej Kapituły Kolegiackiej Janowskiej – mówił. Życzył też, żeby „Kapituła działała, podejmowała zadania, zaznaczała swą obecność w życiu diecezji”.
Anna Wasak