Historia
Źródło: P
Źródło: P

By pamięć trwała

Łukowska społeczność dba o pamięć walczących o obronę ojczyzny. W poniedziałek 7 września na cmentarzu parafialnym św. Rocha odbyła się uroczystość poświęcenia wyremontowanych 24 mogił żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.

Poprzedziła ją Msza św. sprawowana w intencji ojczyzny oraz tych, którzy oddali za nią życie, celebrowana przez proboszczów łukowskich parafii: ks. kan. Andrzeja Kieliszka i ks. Jerzego Cąkałę. Po Eucharystii głos zabrały osoby zaangażowane w odnawianie nagrobków oraz zaproszeni goście. Wśród nich był prezes łukowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Grafik, który w imieniu organizatorów wręczył podziękowania dyrektorowi Adamowi Siwkowi za odnowienie żołnierskich mogił na łukowskim cmentarzu. - Żołnierz polski we wrześniu 1939 r. stanął w obronie państwa i narodu - mówił A. Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie. - Żołnierz polski, niezależnie od przedwojennych sporów politycznych, konfliktów społecznych, walczył w obronie wszystkich obywateli II RP, broniąc ich przed tym złem, które narodziło się w Niemczech. Nikt nie mógł udawać, że nie wie, co nadciąga z Zachodu. Działały już obozy w Dachau, Mauthausen, Sachsenhausen. Polityka Hitlera była powszechnie znana. Żołnierz polski podjął próbę powstrzymania tej zagłady, która wdarła się na polskie ziemie.

Dziś żołnierz polski musi mieć pewność, że jeżeli złoży tę najwyższą ofiarę, to Rzeczpospolita się upomni o niego, że nie zostanie zapomniany. Dzisiejszą uroczystością oraz przeprowadzonymi pracami remontowymi pokazujemy obecnym żołnierzom, że państwo polskie po ponad 80 latach nie zapomina o obrońcach ojczyzny – podkreślił.

 

Uroczyście

Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy uroczystości udali się w okolice kwater, gdzie na łukowskiej nekropolii zlokalizowane są żołnierskie mogiły. Drugą część uroczystości rozpoczął Hymn RP odegrany przez Orkiestrę Wojskową z Siedlec. Po nim Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina przeprowadziła uroczysty Apel Poległych i oddała salwę honorową, a orkiestra odegrała hasło Wojska Polskiego. Następnie ks. A. Kieliszek odmówił modlitwę poświęcenia grobów i dokonał poświęcenia 24 odnowionych mogił. Na zakończenie orkiestra odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada”.

Organizatorami uroczystości byli Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Hufiec ZHP Łuków oraz Miasto Łuków.

 

Wspólnymi siłami

Pomysłów, w jaki sposób odnowić i przywrócić godny wygląd mogiłom żołnierzy września 1939 r., było wiele. Ostatecznie – w ubiegłym roku – dyrektor centrali Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie A. Siwek przychylił się do koncepcji łukowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz zadeklarował wsparcie finansowe. W drugiej połowie sierpnia na cmentarzu pojawiła się firma kamieniarska, która przeprowadziła prace remontowe. Po ich zakończeniu, ze środków Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Łukowie, zostały wykonane prace, które uporządkowały teren wokół mogił.

JAG