Region
Źródło: P
Źródło: P

Być razem

Prawie każde miasto lub działające w nim organizacje wychodzą z propozycją dla tych, którzy w święta pozostają sami. Nieważne dlaczego. Ważne, by tego dnia być razem.

Na wigilie dla ubogich i samotnych, organizowane we wszystkich ośrodkach diecezji przez siedlecką Caritas, przychodzi kilkaset osób. Tradycyjnie już, wieczerza odbędzie się w budynku Caritas przy ul. bpa I. Świrskiego w Siedlcach i w ośrodku „Misericordia” w Białej Podlaskiej. Inne miasta nie pozostają w tyle.

Garwolin

Tradycją w mieście stała się coroczna „Wigilia dla Samotnych”, podczas której wszyscy dostają paczki żywnościowe. Odbędzie się ona w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Garwolinie – 23 grudnia o 16.00. Organizatorami spotkania są: proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, Burmistrz Miasta Garwolin, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz SP Nr 1. Wigilie organizuje również Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom (przy każdej szkole podstawowej) oraz samo miasto – na skwerku.

Siedlce

Tutaj – 21 grudnia – miasto i Fundacja Pro Bono zapraszają od 11.00 na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w centralnym punkcie Siedlec – na placu gen. Sikorskiego. Tego dnia słowo pasterskie do siedlczan skieruje bp Zbigniew Kiernikowski. W programie spotkania także m.in. dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, stół z potrawami wigilijnymi oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Wisznice, Terespol, Włodawa

22 grudnia Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wisznicach organizują wigilię dla swoich uczestników. Związek Emerytów i Rencistów urządzi spotkanie dla starszych osób, a Urząd Gminy – dla pracowników oraz emerytów. W Terespolu swoje wigilie organizują koło AA i świetlica środowiskowa przy Towarzystwie Świętego Brata Alberta. Włodawa postanowiła świętować wspólnie. Tutaj na 21 grudnia zaplanowano spotkanie dla wszystkich mieszkańców. Organizatorzy, czyli parafia Najświętszego Serca Jezusowego i władze miasta, zapraszają chętnych do kapliczki przy parafii.

Wigilię w Rykach zorganizuje Związek Organizacji Kółek Rolniczych. Parczewski MOPS zaprasza podopiecznych na spotkanie opłatkowe w jadłodajni, natomiast Środowiskowy Dom Samopomocy – podopiecznych i ich bliskich – na wigilię, która odbędzie się 19 grudnia. W Radzyniu Podlaskim, jak co roku, z inicjatywy MOPS-u najubożsi zbiorą się w sali katechetycznej przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Spotkań czas

Inne miasta także starają się wspomagać najbardziej potrzebujących. W Międzyrzecu Podlaskim co roku organizowana jest pomoc w formie paczek. Poświąteczne spotkanie opłatkowe zaplanowało również Towarzystwo Przyjaciół Ryk. 7 stycznia w sali Centrum Kultury odbędzie się „opłatek” dla członków towarzystwa i mieszkańców, a 14 stycznia – dla emerytów, rencistów oraz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorem uroczystości jest Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury.


 3 PYTANIA

Ks. Mieczysław Pociejuk, zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

Dlaczego wspólne świętowanie Wigilii jest tak ważne?

Wyjątkowości nocy wigilijnej nie trzeba tłumaczyć. Ta atmosfera wpisana jest w serce człowieka wiary od samego dzieciństwa. Wieczór ten przeżywamy z ogromną radością, gdy wokół nas zgromadzą się ci, których kochamy. Owa wyjątkowość zasadza się na atmosferze przebaczenia, życzliwości i miłości. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie wypełnia cała oprawa świątecznego wieczoru: choinka, wieczerza, dzielenie się opłatkiem, czytanie Słowa Bożego i śpiewy kolęd. Niemniej jednak cały ten anturaż nie jest w stanie zastąpić braku drugiego człowieka.

Dlaczego?

Bo to drugi człowiek jest adresatem naszej miłości. Dlatego w ten święty i podniosły czas nie możemy być obojętni na samotność żyjących obok. Osoby te, szczególnie w świąteczne dni, potrzebują swoistego potwierdzenia: „jestem jeszcze komuś potrzebny, jeszcze jest ktoś, komu na mnie zależy”. Wigilijna noc staje się dla wszystkich chrześcijan przypomnieniem prawdy, że Bóg powołał nas do życia we wspólnocie i tylko w niej dokona się nasze zbawienie.

Ile osób korzysta z organizowanych przez Caritas wigilii?

Liczby nie oddają pełnego obrazu, bo przychodzą ci, którzy odnaleźli w sobie dość odwagi i siły, aby pokazać swoje opuszczenie. Jestem przekonany, że każde wolne miejsce przy naszym wigilijnym stole, miałoby swego właściciela. Pozostaje tylko pytanie, na ile my się staramy, by ono nie było puste.

JAG