Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Być w Ziemi Świętej!

Rozmowa z ks. dr. Jackiem Kucharskim, biblistą, przewodnikiem po Ziemi Świętej.

Ziemia Święta poszerza i pogłębia spotkanie człowieka wiary ze słowem Boga. Odtąd bowiem nie tylko przemawia sam tekst Pisma Świętego, ale dołącza do niego pamięć miejsc naznaczonych obecnością i śladami Boga. Ich realizm, tak ściśle związany z narracją tych, którzy o tym pisali, oraz piękno i niepowtarzalny klimat czynią lekturę o wiele głębszą, czytelniejszą, przepełnioną wiarą.

Księże Doktorze, termin „Ziemia Święta” odnosimy do miejsc uświęconych obecnością Jezusa Chrystusa. Jak rozumieć używane dzisiaj dość często określenie „Piąta Ewangelia”?

Należy rozpocząć od tego, iż sam termin „Ziemia Święta” może być różnie rozumiany – w zależności od przyjętego kryterium. Jeśli będzie nim Ewangelia, to „Ziemię Świętą” odnosimy do terytorium uświęconego obecnością Jezusa Chrystusa. Termin rozumiany szerzej będzie natomiast ziemią, na której miały miejsce opisane przez natchnionych autorów wydarzenia Biblii. W takim sensie będą nią również terytoria Grecji, Turcji, Egiptu, Libanu, Iraku, a nawet Rzymu. Zazwyczaj jednak określenie „Ziemia Święta” obejmuje terytorium tzw. ziemi obiecanej, tj. obszaru zajmowanego przez 12 pokoleń Izraela, znajdującego się obecnie na terenie Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Jeśli zaś chodzi o „Piątą Ewangelię”, to oznacza ona, mówiąc krótko, uzupełnienie pozostałych czterech Ewangelii. Tak „Ziemię Świętą”, całkowicie słusznie, nazwał m.in. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł