Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Być znakiem obecności Chrystusa

Rozmowa z nowo mianowanym biskupem drohiczyńskim Piotrem Sawczukiem.

Decyzja Ojca Świętego Franciszka wywołała w Księdzu Biskupie... ...odruch posłuszeństwa, który jest konsekwencją zgody wyrażonej parę lat wcześniej, gdy zostałem wybrany na urząd biskupi. Oprócz tego, oczywiście, i zaskoczenie, i lęk, i poczucie niegodności, i jakiś błysk radości z powodu zaufania, jakim zostałem obdarzony. Pojawiła się cała masa różnych odczuć, jednak posłuszeństwo wybija się na pierwszy plan.

Proszę uchylić rąbka tajemnicy… jak zostaje się biskupem diecezjalnym? Jakie kryteria są brane pod uwagę podczas wyłaniania pasterzy diecezji?

 

To pytanie bardziej do Stolicy Apostolskiej i arcybiskupa nuncjusza niż do mnie. Są pewne normy, o których mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, i jest to wiedza ogólnodostępna. Są też wewnętrzne zasady i praktyka instytucji kościelnych odpowiedzialnych za wyłanianie kandydatów i zbieranie o nich opinii, ale ja nie jestem w nie „wtajemniczony”. Do mnie należało tylko wyrażenie zgody lub – jeśli przemawiałyby za tym jakieś ważne względy osobiste – odmowy.

 

„To kolejny kapłan z naszej diecezji, który zostaje wyróżniony i któremu zostaje dana troska o Kościół diecezjalny. Jesteśmy pełni uznania tego, co do tej pory ksiądz biskup Piotr uczynił dla diecezji siedleckiej” – mówił bp Kazimierz Gurda w momencie ogłoszenie decyzji papieża Franciszka. ...

ks. Marek Weresa

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł