Historia
hist1
hist1

Był taki nauczyciel…

Chyba każdy z nas nosi w sercu pamięć o nauczycielach, którzy nie tylko w pasjonujący sposób przekazywali wiedzę, ale potrafili zainteresować przedmiotem, poświęcali swój czas na wyjaśnianie trudnych zagadnień, uczyli współpracy i akceptacji.

Początek roku szkolnego to dobra okazja do przypomnienia takich postaci. Mieszkańcy ziemi hańskiej wspominają szczególnie dwie nauczycielki: Natalię Tymińską oraz Klementynę Nucińską. Pierwsza z nich przybyła z Warszawy do Bukowskiego Lasu w latach 40 i tutaj mieszkała do swojej śmierci w 1966 r.

Pamiętana jest m.in. ze względu na to, że organizowała dożywianie dzieci, a dla dorosłych, często nieumiejących pisać i czytać, zapoczątkowała kursy. K. Nucińska pracowała w Osowie od 1922 r. do 1968 r. W czasie II wojny światowej, gdy szkoła została zajęta przez Niemców, prowadziła tajne nauczanie. Uczyła wielu przedmiotów, szczególny nacisk kładła na język polski. – Dbała o to, by uczniowie dobrze znali treść lektur i życiorysy twórców, a w starszych klasach robiła dużo dyktand. Zajmowała się uczniami również od strony praktycznej. Dostrzegając niedostatek wiejskich dzieci i braki w wychowaniu, zostawiała nas po lekcjach, prosiła o obranie i starcie ziemniaków, następnie sama smażyła placki ziemniaczane, które jedliśmy przy jej stole. Przy okazji uczyła nas, jak posługiwać się nożem i widelcem – mówi Lucyna Słowińska.

K. Nucińska założyła i prowadziła amatorski zespół teatralny, do którego angażowała mieszkańców Osowy. – Sztuki teatralne wystawiane były nie tylko w naszej wsi, ale również okolicznych miejscowościach, m.in. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł