Rozmaitości

Cała prawda o chrapaniu

Rozmowa z dr Małgorzatą Buksińską, specjalistą otorynolaryngologiem z Kliniki Otorynolaryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Czy chrapanie jest częstym problemem? Badania epidemiologiczne wskazują, że dolegliwość ta dotyczy około 40-50% populacji. Częściej chrapią mężczyźni. Odsetek osób chrapiących jest też wyższy u osób po 50 roku życia, ale problem ten zdarza się również u dzieci.

Skąd biorą się te dźwięki, które często są w stanie postawić na nogi pozostałych domowników, ale nie samego chrapiącego?

Najprościej mówiąc: są związane z zaburzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które powoduje wibrację tkanek miękkich jamy ustnej i gardła.

 

Jakie są przyczyny chrapania i co mu sprzyja?

Istnieje wiele przyczyn chrapania. Są one związane z budową i wzajemnym położeniem poszczególnych narządów, co może powodować zaburzenia przepływu powietrza w drogach oddechowych w czasie snu. Nie bez znaczenia jest także otyłość. Masa ciała wywołuje większy nacisk tkanek na drogi oddechowe. Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej może zwężać światło gardła. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł