Kultura
MAREK CHWEDCZUK
MAREK CHWEDCZUK

Całe Mazowsze was zna!

Odbywający się 4 lutego VI Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele-Morele” w Szpakach zyskał wyjątkową oprawę. Marysieńki - gospodynie i pomysłodawczynie imprezy - świętowały swój jubileusz!

Gratulacjom od licznie zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli władz samorządowych, przyjaciół i sponsorów towarzyszyły wspomnienia minionych 35 lat, życzenia wyśpiewane przez kolejno prezentujące się na scenie zaprzyjaźnione zespoły oraz gromkie „Sto lat” od wszystkich gości obecnych na sali. - Na czas tej uroczystości odrzućmy wszelkie troski. Cieszmy się chwilą, która trwa - mówiła, witając uczestników imprezy, Jolanta Grzesiewicz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach. Z okazji jubileuszu uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej zatańczyli poloneza. Czas tańcem i śpiewem umilały publiczności także dzieci z przedszkola.

Historię Marysieniek – zespołu wokalno-instrumentalnego wykonującego muzykę ludową – przedstawiła Joanna Baj. Wspomnienia przeplatane były występami – jubilatki zaśpiewały m.in. pieśń pt. „Raz w życiu” i swoją ulubioną: „Polsko, czy ty pamiętasz mnie”, ale też brawami pod adresem obecnych na sali Marysieniek seniorek: Zofii Czublun, Janiny Kalinowskiej, Marianny Muszyńskiej, Marianny Patralskiej i Marianny Walczuk.

Zachwytu nad rozwojem zespołu świętującego 35-lecie istnienia nie kryła Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Całe Mazowsze je zna – mówiła o Marysieńkach. Wspominając ich występ podczas dożynek wojewódzkich, gratulowała pasji i życzyła kolejnych osiągnięć. – Uświetniacie tę uroczystość – podkreślił, dziękując jubilatom, starosta łosicki Janusz Kobyliński. O dumie z promowania dziedzictwa kulturowego gminy wspomniał również wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk.

– Śpiewacie fantastycznie, gratuluję! – mówił ks. Jacek Nazaruk, poprzedni proboszcz parafii Szpaki, a zarazem inicjator reaktywacji zespołu. Dalszych sukcesów w propagowaniu kultury życzyła Marysieńkom także reprezentująca Mazowiecką Izbę Rolniczą Teresa Orowiecka.

 

Zespoły na scenie

Po części oficjalnej rozpoczęły się „Szpacze Trele-Morele”. Po Marysieńkach, które zaśpiewały m.in. „Chwila ta” i – w duchu jubileuszu – „Tych lat nie odda nikt”, prezentowali się kolejno: Jabłoniacy, Korniczanie, Zorza, Zakrze śpiewa, kapela Moko-Bęc, zespół śpiewaczy Chodów, Sąsiadeczki, Leśnianki występujące ze znanym w regionie muzykiem Zdzisławem Marczukiem oraz Seniorynki z Sokołowa Podlaskiego. Show temu zespołowi skradła jego 90-letnia kierownik artystyczna Danuta Kalinowska. Kto był, ten wie… Jak na przegląd kabaretowo-biesiadny przystało, śmiechu było co niemiara!

35 lat minęło…

Początki działalności Marysieniek sięgają 1988 r. Pomysł utworzenia amatorskiej grupy śpiewaczej zrodził się podczas zebrania Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach. Inspiracją dla nazwy było imię Maria noszone przez sporą część założycielek zespołu. Pierwotny skład liczył 20 pań. Na akordeonie przygrywał im Kazimierz Kalinowski, a za repertuar służył m.in. zbiór pieśni ludowych przekazany przez Felicję Kalinowską.

Dzięki zaangażowaniu Wiesławy Malczewskiej z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie nowo powstała grupa trafiła pod skrzydła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Starej Kornicy Haliny Suplewskiej. Pierwsze kreacje sceniczne tworzyły fartuszki i ponad 100-letnie spódnice wyciągnięte z kufrów babć członkiń zespołu. Formacja zadebiutowała przed publicznością na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Konstantynowie. Z biegiem lat i rosnącą rozpoznawalnością Marysieńki uświetniały swoimi występami wydarzenia kulturalne odbywające się w okolicy – i nie tylko! Zwycięstwo w Wojewódzkim Przeglądzie Twórców Ludowych w Białej Podlaskiej utorowało zespołowi drogę do reprezentowania dawnego województwa bialskopodlaskiego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Występ w perle polskiego renesansu w 1997 r. był na tyle udany, że jury przyznało Marysieńkom zaszczytne trzecie miejsce! W ramach wymiany kulturowej Marysieńki wystąpiły też w Ostrogu na Ukrainie.

Z końcem lat 90 – z powodu m.in. problemów zdrowotnych – z życia zespołowego zrezygnowała większość pań. Ta sytuacja nie doprowadziła jednak do rozwiązania grupy. Cztery najwytrwalsze członkinie przez kilkanaście lat nadal udzielały się wokalnie podczas miejscowych uroczystości.

Rok 2012 okazał się przełomowy! Na apel ówczesnego proboszcza parafii w Szpakach – ks. Jacka Nazaruka, w szeregi Marysieniek wstąpiło osiem przedstawicielek młodszego pokolenia. Cztery lata później panie rozpoczęły współpracę z Zenonem Sielewonowskim, który akompaniuje im na akordeonie i jest kierownikiem artystycznym kapeli. Przekuty w czyn zamysł stworzenia autorskiej imprezy folkowej dał początek odbywającemu się od 2017 r. Przeglądowi Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele-Morele”. W 2020 r. skład zespołu został poszerzony o kolejnych muzyków: Marka Knapiuka oraz Wojciecha Czarczyńskiego, grających odpowiednio na perkusji i gitarze basowej.

Marysieńki – panie: Jolanta Grzesiewicz, Joanna Baj, Maria Chwedczuk, Agnieszka Czublun, Katarzyna Golwiej, Urszula Jakimiuk, Justyna Rumowska, Maria Szysz i Renata Szysz, swoim śpiewem – z sukcesami i ku uciesze widowni – uświetniają uroczystości lokalne i ponadregionalne.

Jubileusz zespołu stał się okazją do podziękowań i życzeń kolejnych lat obfitujących w muzyczną pasję i radość z bawienia publiczności. Do serdecznych gratulacji przyłącza się także redakcja „Echa”!

AW