Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Cenny zakup

Do zbiorów Muzeum Południowego Podlasia dołączył obraz pt. Powrót kwestarza autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Dzieło kosztowało 200 tys. zł.

Obraz trafił do stałej ekspozycji pt. Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku. Został zakupiony dzięki sporej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowania od prezydenta Białej Podlaskiej i wsparcia sponsorskiego.

– Autor obrazu jest uznawany za wybitnego polskiego malarza. Jego dzieła na rynku antykwarycznym doceniono po 1989 r. – mówi Violetta Jarząbkowska, która koordynowała proces zakupu. – „Powrót kwestarza” to obraz szczególny – zaznacza. – A. Wierusz-Kowalski zadebiutował nim na powszechnej wystawie światowej w Wiedniu w 1873 r. Prezentowano na niej tysiące obrazów. Dzieło zostało zauważone przez znawców, o czym informowała nawet ówczesna polska prasa. W recenzjach podkreślano, że obraz jest cenny ze względu na walory artystyczne i malarskie. Zakupiła go jedna z galerii angielskich. W Polsce przez długi czas był uważany za zaginiony. Później pojawił się w Bawarii i został zakupiony do prywatnej polskiej kolekcji. Parę lat temu pokazano go w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Kupiliśmy go od prywatnego właściciela – dodaje V. Jarząbkowska.

Na honorowym miejscu

Obraz ilustruje jedną ze scen opisanych w „Pamiętniku kwestarza” Ignacego Chodźki, piewcy świata sarmackiego. Przedstawia bernardyna, który jeździ po kraju w poszukiwaniu żywności dla swoich współbraci.

– Będzie to jedno ze sztandarowych dzieł kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” – zaznacza dyrektor MPP w Białej Podlaskiej Małgorzata Nikolska, precyzując: – Do tej pory w naszych zasobach mieliśmy tylko akwarele A. Wierusza-Kowalskiego. Artysta należał do tzw. szkoły monachijskiej. Jest jednym z wiodących malarzy, którzy zajmowali się tematyką końską. Wylicza się go zaraz po W. Kossaku i J. Brandtcie. Kupno „Powrotu kwestarza” jest dla naszego muzeum ogromnym sukcesem. Obraz przed długi czas będzie miał poczesne miejsce na specjalnej sztaludze. Zawsze chcieliśmy mieć dzieła z najwyższej półki. Może w przyszłym roku znów uda się coś kupić – zamyśla się.

Do oglądania i …kupowania

Prezentację nowego nabytku połączono z otwarciem wystawy malarskiej Wiktora Koreckiego, jednego z najbardziej płodnych polskich pejzażystów XX w.

– W. Korecki pozostawił po sobie olbrzymią ilość obrazów. Jego płótna można kupić prawie na każdej aukcji malarstwa. Wzorował się na polskich klasykach i często malował pod gusta klienteli. Jest lubiany przez początkujących kolekcjonerów – zaznacza V. Jarząbkowska. Jego malarstwo cenione jest przede wszystkim ze względu na nastrojowość, grę kolorów i światła. Korecki często malował letnie, jesienne i zimowe pejzaże, potoki, lasy, łąki i zachody słońca. Jako ciekawostkę warto podać, że jeden z jego obrazów zdobił gabinet naczelnika więzienia w drugiej części filmu „Vabank”.

Wystawę obrazów W. Koreckiego zorganizowano we współpracy z galerią Malarstwo Polskie.pl. Prawie każde z prezentowanych płócien można nabyć na własność.

AWAW