Kultura
Źródło: UG DRELÓW
Źródło: UG DRELÓW

Cesarski bilon

Kilka miesięcy temu w drelowskim lesie odnaleziono 75 srebrnych monet pochodzących z II i III w. Na denarach widnieją popiersia rzymskich władców. Monety zostały znalezione przez mieszkańca Drelowa.

Mężczyzna wypatrzył je podczas spaceru. O odkryciu poinformował wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trzeba uściślić, że denarów było kilka. Kiedy jednak na miejsce przybył przedstawiciel konserwatora, natrafiono na kilkanaście następnych. Potem przeprowadzono badania sondażowe, które zaowocowały kolejnymi kilkudziesięcioma denarami. - Przy poszukiwaniach współpracowaliśmy z leśnikami z Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski. Funkcjonariusze podeszli do tej sprawy bardzo profesjonalnie i życzliwie. Wsparli nas organizacyjnie. Pomogli też w zabezpieczeniu terenu przed nieuprawnionymi poszukiwaczami - chwali leśników Janusz Maraśkiewicz, dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

J. Maraśkiewicz zaznacza, że odnalezione monety mają wartość nie tyle materialną co poznawczą. – Potwierdzają, że obszar południowego Podlasia w okresie II i III w. naszej ery został włączony w wymianę gospodarczą Europy i był dostatecznie atrakcyjny dla przedsiębiorczych Rzymian oraz ich współtowarzyszy, którzy chcieli dokonywać wymiany z tutejszymi plemionami. Dzięki takim znaleziskom obraz naszego regionu staje się coraz jaśniejszy. Możemy przypuszczać, jak wyglądał i czym się tutaj zajmowano w tamtych czasach. To bardzo interesujące! Bez takich znalezisk bylibyśmy białą plamą na gospodarczej i historycznej mapie Europy – zaznacza J. Maraśkiewicz.

Denary trafiły do konserwacji, po której zostaną włączone do zasobów Muzeum Południowego Podlasia. W poszukiwaniach i badaniach terenu brali udział archeolodzy z WUOZ i bialskiego muzeum, członkowie Koła Naukowego „Fibula”. Prace będą kontynuowane na wiosnę.

Na razie konserwator nie chce zdradzać szczegółów. Obawia się, że temat mogą podchwycić szukający z wykrywaczem metali podobnych okazów amatorzy. Jednocześnie przypomina, iż prawnie jest to zabronione. Na działania poszukiwawcze zawsze trzeba mieć pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. J. Maraśkiewicz chwali też postawę znalazcy i obiecuje wyróżnić go nagrodą po zakończeniu wszystkich prac badawczych.

 

Popiersia cesarzy

– Dotychczas nie spotkaliśmy się z tak dużym zbiorem rzymskich denarów. Prawdopodobnie zostały one pozostawione w tym rejonie przez Gotów. Niedawno w pobliskim Witorożu odkryliśmy założone przez nich cmentarzysko. Na znaleziska związane z tym plemieniem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat napotkano także w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego, Huszczy i Kostomłotów. Wyraźnie widać, że był tu ich szlak. Na monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera – wylicza Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia, który brał udział w pracach badawczych, dodając, iż Goci byli plemieniem, które funkcjonowało na naszych terenach od I w. – Zalicza się ich do plemion germańskich. Słowianie przybyli w nasze rejony dopiero w VI w. W miejscach, które są pozostałością po Gotach, można znaleźć gliniane naczynia oraz przedmioty codziennego użytku wykonane najczęściej z metalu. W III w. owe plemię dotarło aż do Morza Czarnego – wyjaśnia archeolog.

M. Bienia czeka na efekty dalszych prac. – Władze gminy Drelów są nam bardzo przychylne i angażują się w nasze działania – zaznacza.

 

Ważne znalezisko

Wójt Piotr Kazimierski uważa, iż denary to ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II i III w., takich jak cmentarzysko w Witorożu. – Pokazuje m.in., że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów w tamtym okresie było znaczne. Skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat, to należy zakładać, iż obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca – podsumowuje wójt gminy AWAW

 

Fot: UG Drelów

 

fot. monety: Na znalezionych monetach widnieją m.in. podobizny Marka Antoniusza, Kommodusa i Septymiusza Sewera.

 

AWAW