Region

Chcą budować mieszkania na wynajem

Miasto przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W Radzyniu Podlaskim powstaną mieszkania lokatorskie?

Mowa o programie, w ramach którego rząd we współpracy z samorządami chce budować mieszkania lokatorskie o preferencyjnych opłatach za użytkowanie. Na nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 2 marca, radni miejscy zatwierdzili wniosek burmistrza o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie udziałów w tworzonej spółce SIM. Ideę SIM przybliżył podczas obrad 21 lutego dyrektor bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk. Jest to nazwa spółek, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Krajowy Zasób Nieruchomości utworzony na mocy ustawy mówiącej o budownictwie społecznym. Celem działalności SIM ma być zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez budowę nowych lokali z przeznaczeniem pod długoterminowy, przystępny cenowo najem z opcją wykupu. Ma to być alternatywa dla budownictwa komercyjnego, na które wielu mieszkańców nie stać.

SIM powstała z myślą o małych samorządach, które w przypadku przystąpienia do niej otrzymają bezzwrotny wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł z RFRM. Został on utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego, a podlega Ministerstwu Infrastruktury. Wkładem samorządu jest aport w postaci nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową. Cały projekt ma stanowić ulepszoną wersję programu „Mieszkanie+”.

D. Litwiniuk zapewnił, iż samorządy, przystępując do SIM, niczym nie ryzykują. Jedynie tym, że może nie być odpowiedniej ilości chętnych. Miasto nie zostaje obciążone żadnymi kosztami oprócz aportu w postaci terenu pod zabudowę. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł