Aktualności
Chcą inwestować w turystykę

Chcą inwestować w turystykę

Samorząd rycki chce stworzyć mieszkańcom miejsce do rekreacji. Pierwszym krokiem będzie zagospodarowanie terenu harcówki.

Miasto już złożyło wniosek, by otrzymać 4 mln zł unijnego wsparcia. – Nabór w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego jest prowadzony w trybie konkursowym. O pieniądze starają się różne samorządy, ale mamy nadzieję na pozytywny finał – mówi burmistrz Ryk Jarosław Żaczek. Rozstrzygnięto także przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Wybrana firma wyliczyła swoje usługi na 85 tys. zł.

 

Od parkingów po wieżę widokową

Pierwszy etap budowy obszaru rekreacyjnego będzie polegał na zagospodarowaniu terenu harcówki, który jest własnością miasta. Za unijne środki, jakie samorząd spodziewa się otrzymać, ma powstać infrastruktura turystyczna. – Będą to: parkingi, stanowiska dla kamperów, plac zabaw, zaplecze sanitarne, wieża widokowa o wysokości 12 m, park linowy dla dzieci, pole namiotowe oraz ścieżki rowerowe i dla pieszych – wylicza burmistrz.

Na samej harcówce samorząd nie zamierza jednak poprzestać. Chciałby również zagospodarować przylegające do niej otoczenie stawu Buksa. Najpierw jednak musi uzyskać tytuł prawny do akwenu. – Rozmawiamy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, który zarządza stawem, i czekamy pozytywne rozstrzygnięcie. Na razie w IRŚ trwają kontrole w związku ze zmianą władzy i sprawa się przeciąga, ale do Ryk ma przyjechać wicedyrektor instytutu. Zamierzamy się z nim spotkać przy stawie, by mógł wszystko obejrzeć i zdecydować – zaznacza J. Żaczek.

Więcej w bieżącym wydaniu ECHA. 

Tomasz Kępka