Aktualności
Chcą zebrać wspomnienia

Chcą zebrać wspomnienia

Niewiele osób pamięta, że film „Noce i dnie” kręcony był w naszym regionie. Jeśli pamiętacie Państwo tamte dni, może warto podzielić się wspomnieniami? Właśnie teraz pojawiła się szansa ich zebrania.

Scena, kiedy Karol Strasburger jako Józef Toliboski wchodzi w białym garniturze do błotnistego stawu, zrywa kwitnące nenufary i kładzie je u stóp Barbary, to najlepiej zapamiętany przez Polaków moment w filmie ,,Noce i Dnie”. Ten legendarny filmowy staw położony jest 4 km od Seroczyna, niedaleko miejscowości Kulak, gdzie powstawała większa część zdjęć do filmu.

Ponieważ zbliża się 40-lecie premiery filmu Jerzego Antczaka, zbiegające się w czasie z okrągłymi rocznicami wynikającymi z biografii Marii Dąbrowskiej, powstał pomysł przygotowania całorocznego cyklu obchodów jubileuszowych. Organizatorzy chcieliby również zebrać wspomnienia twórców ekranizacji. – Zależy nam na zgromadzeniu wspomnień nie tylko zawodowców, ale też tych ludzi, którzy w procesie produkcji filmowej brali mniej lub bardziej czynny udział – mówi Lilianna Lewandowska. – Chodzi o osoby, które np. przekazały rekwizyty, kostiumy czy statystowały, i pamiętają ciekawe historie dotyczące ich wkładu w powstanie filmu. Może zechcą podzielić się z nami swoją opowieścią. Byłoby to szczególnie cenne, gdyż nieubłaganie płynący czas i ludzka pamięć sprawiają niejednokrotnie, że zaciera się w nas może nie tyle samo wspomnienie, ile niepowtarzalne emocje, uczucia, odczucia i wrażenia im towarzyszące – dodaje.

Osoby chcące podzielić się swymi wspomnieniami, proszone są o kontakt z sekretariatem Amatorskiego Teatru Artystycznej Inspiracji pod nr. tel.: 506-106-661. Poprzez stronę internetową www.atai.manifo.com można będzie na bieżąco znaleźć szczegóły dotyczące jubileuszu i planowanych wydarzeń.

JAG