Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Chcesz poznać Boga? Zainstaluj aplikację!

Diecezjalne duszpasterstwo młodzieży zachęca do wzięcia udziału w projekcie „Poleć z nami do #PANaMY”. Na czym polega zadanie użytkowników smartfonów? Za pośrednictwem mobilnej aplikacji „PANaMY - gra terenowa” młodzież otrzymuje kolejne zadania, które pozwalają na pogłębianie wiary katolickiej oraz poznawanie nauki Kościoła, a przy tym są pomocne w przygotowaniach do kolejnej edycji Światowych Dni Młodzieży.

Przypominamy: miejscem zaplanowanych na 22-27 stycznia 2019 r. 34 ŚDM jest Panama! Udział w projekcie może okazać się zatem o tyle cenniejszy, że - oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych czekających na uczestników - do wygrania jest… darmowy wyjazd na spotkanie młodych z całego świata.

Jak informuje ks. Wojciech Sobieszek, diecezjalny duszpasterz młodych, do działania można przystąpić w dowolnym czasie. – Punkty zdobywamy do listopada 2018 r. Zadania są zróżnicowane, co będzie miało przełożenie na punktową wartość poszczególnych wyzwań, jak też całości. Im trudniejsze zadanie, tym więcej punktów za jego wykonanie – precyzuje. Dodatkowym utrudnieniem gry terenowej jest rozbieżność dziedzin, jakich dotyczyć mają kolejne wyzwania. – Pojawią się zadania związane z udziałem w konkretnych wydarzeniach, ale także z lokalizacją. Będą one zachętą do odwiedzenia miejsc oznaczonych jako punkty na mapie – wyjaśnia z uwagą, iż kolejny krok pozwoli uczestnikom na poznanie historii i tradycji odpowiadających wskazanym „lokalizacjom”, jak również na ustosunkowanie się do pytań dotyczących specyfikacji danego miejsca.

W zamiarze pomysłodawców aplikacja służyć ma także promocji zdrowia i sportu. Ponadto zakłada tzw. pytania otwarte na poruszony przez organizatora temat. Jedną z odsłon projektu będzie również polecenie wysłania zdjęcia zgodnego z istotą zadania, odsłuchania odpowiedniej audycji czy obejrzenia wskazanego filmu. Rywalizacja – co akcentuje ks. W. Sobieszek – rozliczana ma być na zasadzie „kryształowej kuli”. – Uczestnicy początkowo będą odnosić małe sukcesy, by potem móc sięgnąć po nagrodę główną – na wzór tej, o którą rywalizują skoczkowie podczas zawodów – zaznacza.

 

Dla każdego coś atrakcyjnego

Pytany o ideę leżącą u podłoża inicjatywy, jej pomysłodawca wskazuje na cechujące współczesność zjawisko powszechnego korzystania przez młodzież z aplikacji mobilnych. – Młodzi są praktycznie non stop online! Dlaczego więc nie mogliby za pomocą telefonu i internetu przybliżyć się do Boga? Jako Kościół powinniśmy wkroczyć również w tę dziedzinę życia – podkreśla duszpasterz młodzieży.

Stąd też – jak tłumaczy – wśród zadań, które dotychczas zaproponowano uczestnikom nietypowej rywalizacji, było m.in. odsłuchanie jednej z „Dobranocek” o. Adama Szustaka OP, wędrownego kaznodziei, który od pięciu lat firmuje swoją działalność duszpasterską tytułem audycji internetowych „Langusta na palmie”, jak również zapoznanie się z papieskim przesłaniem do młodych i quizem związanym z synodem biskupów o młodzieży. W kręgu zainteresowań pomysłodawców inicjatywy znalazły się także zagadnienia odnoszące się do istnienia Boga, Jego natury i przymiotów. W związku z przypadającym 11 listopada Świętem Niepodległości młodzi robili sobie zdjęcia z flagą Polski, zaś przypadające tydzień później wspomnienie patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – bł. Karoliny Kózkówny uczcili wypowiedzią na temat świadectwa jej życia.

„Dlaczego bł. Karolina może być wzorem do naśladowania? Co najbardziej zaskakuje ciebie w jej postawie? Czy warto mówić kolegom o jej życiu?”. – Wśród wielu nadesłanych odpowiedzi nagrodziliśmy sześć najlepszych – wyjaśnia pomysłodawca projektu. W nagrodę jedna z uczestniczek otrzymała dwa bilety do kina na dowolny seans. Do uczestników gry trafiły już także m.in.: kalendarze na 2018 r., książka ks. Andrzeja Lubowickiego – generalnego asystenta KSM z autografem autora, koszulka diecezjalnego oddziału KSM czy płyta o bł. Karolinie.

 

Selfie z księdzem lub klerykiem

Projekt „Poleć z nami do #PANaMY” jest nie tylko niebywałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy religijnej i wiary, ale też doskonałą sposobnością do integracji w duchu chrześcijańskich wartości. Wielu młodych organizuje się w grupy i wspólnie zwiedza miejsca oznaczone na mapie w aplikacji. Realizacja poszczególnych zadań pozwala zatem na zderzenie teorii z praktyką i odkrycie bogactwa historii małej ojczyzny, co jest szczególnie cenne choćby w kontekście świętowania jubileuszu 200-lecia naszej diecezji. Przykładowo jedno z wyzwań stawianych przed młodymi w ramach projektu polega na zrobieniu sobie selfie z księdzem lub klerykiem (obowiązkowo w koloratce) na tle napisu Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, znajdującego się przy głównym wejściu do kompleksu budynków. Jakimi jeszcze warunkami obwarowane jest to zadanie?

Szczegółowe informacje, jak również ranking uczestników, dostępny jest na stronie internetowej: www.PANaMY.pl. Zachęcamy młodzież do udziału w projekcie!

AW