Rozmaitości
www.jh-profishop.de
www.jh-profishop.de

Chemia pod kluczem

Każdy rolnik wie, że substancje niebezpieczne, czyli nawozy, środki ochrony roślin lub paliwa, powinien przechowywać w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Ale czy każdy o tym pamięta?

Zawracanie głowy, nie mam tego dużo, przecież wszyscy w domu wiedzą, żeby nie ruszać - to najczęstsze argumenty osób, które nie stosują się do przepisów i nie wydzielają specjalnego i - co najważniejsze - odpowiednio zabezpieczonego miejsca na środki ochrony roślin czy inne substancje niebezpieczne stosowane w gospodarstwie. - Jednak w zdecydowanej większości rolnicy stosują się do wytycznych - mówi Marek Zając, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach.

– Widzimy to szczególnie w gospodarstwach ocenianych w ramach konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Dotyczy to również gospodarstw większych, wyspecjalizowanych w danej produkcji – dodaje.

 

Oddzielnie i bezpiecznie

Jak zauważa specjalista KRUS, środki tego typu powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla osób nieupoważnionych, poza budynkiem mieszkalnym i inwentarskim, w pomieszczeniach zamykanych na klucz. – Nie mogą tam mieć wstępu osoby niepowołane, zwłaszcza dzieci – podkreśla M. Zając. A Kamil Rodzik, specjalista ds. mechanizacji produkcji roślinnej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, dodaje, że rolnik powinien przechowywać środki ochrony roślin czy nawozy nie tylko w odpowiednich miejscach do tego przeznaczonych, a przede wszystkim w sposób bezpieczny, aby nie doszło do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. – Odpowiednie warunki przechowywania środków ochrony to przede wszystkim zapewnienie właściwej temperatury oraz wilgotności, zgodnie z tym, co jest zawarte na etykiecie danego środka – podkreśla.

 

Wentylacja i elektryka

Pomieszczenia, w których należy magazynować środki niebezpieczne, muszą posiadać sprawną wentylację (przynajmniej grawitacyjną), dzięki czemu nie będzie dochodziło do nagromadzenia się szkodliwych oparów. Kolejny warunek to łatwo zmywalna podłoga, która umożliwi szybkie i dokładne usunięcie pestycydów w razie rozlania lub rozsypania. Także instalacja elektryczna musi być w pełni sprawna, by uniknąć potencjalnego zapłonu nagromadzonych oparów, podobnie jak oświetlenie, które jest niezbędne do odczytania etykiet oraz instrukcji obsługi.

– Z zasady środki ochrony powinny być przechowywane w szafach metalowych lub wydzielonych magazynach wyposażonych w materiały absorbujące ewentualne wycieki czy rozlania (np. trociny, żwirek silikonowy) oraz miejsce do składowania zużytych opakowań – wylicza K. Rodzik. – Środki należy przechowywać z dala od źródeł ciepła i nasłonecznienia, w suchych i chłodnych miejscach z odpowiednią wentylacją.

Rutyna bywa zgubna?

PYTAMY Kamila Rodzika, specjalistę ds. mechanizacji produkcji roślinnej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pamiętanie o etykietach, posiadanie instrukcji niebezpiecznych środków w pracy rolnika to ważny element?

Czytelne etykiety danego środka ochrony oraz instrukcje postępowania to bardzo ważna rzecz. Nie powinno się przelewać pozostałości takich preparatów do innych opakowań, które nie posiadają oznaczenia i odpowiedniej etykiety. Grozi to tym, że pomylimy dany środek lub zastosujemy go nieodpowiednio, a w niektórych sytuacjach może dojść do zatrucia taką substancją. Należy pamiętać, że na etykiecie są ważne informacje mówiące o warunkach stosowania, przechowywania, okresów karencji i prewencji danego środka, co jest bardzo ważne podczas wykonywania zabiegów.

 

Zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu tych środków przed dziećmi i młodzieżą. Rozmowa o tym, że są to substancje potencjalnie niebezpiecznie, też nie zaszkodzi?

Odpowiednie zabezpieczenie środków ochrony roślin przed niepożądanym dostępem dzieci i młodzieży jest kluczowym elementem, który może zapobiegać wypadkom związanym z zatruciem organizmu. Właśnie dlatego magazyny i miejsca przechowywania powinny być odpowiednio oznaczone i zamykane na klucz. Ważne jest uświadamianie dzieciom zagrożeń, jakie mogą wystąpić po kontakcie ze środkami ochrony i jakie skutki zdrowotne wywołuje zatrucie takimi substancjami.

 

Same zabezpieczenia nie wystarczą, jeśli zabraknie wyobraźni lub pojawi się rutyna…

Rolnicy muszą przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych. Zapewnienie środków ochrony osobistej, sprawny sprzęt (opryskiwacze), odpowiednie warunki atmosferyczne do wykonania zabiegu to najważniejsze czynniki, które powinny być spełnione, aby zabieg środkami ochrony była skuteczny i przede wszystkim bezpieczny. Niestety, zdarzają się sytuacje zatrucia środkami ochrony roślin przez przypadkowe spożycie czy podczas kontaktu ze środkiem. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do najbliższego oddziału toksykologii. Należy mieć także ze sobą – o ile to możliwe – etykietę danego środka bądź opakowanie z informacją o preparacie.

 

Dziękuję za rozmowę.

10 ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI:

* Pozyskuj niebezpieczne substancje zgodnie z prawem, z legalnych źródeł.

* Zapoznaj się z etykietą produktu i stosuj się do zamieszczonych tam zaleceń.

* Magazynuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami producentów i dostawców, w odpowiednich miejscach i na właściwym podłożu, z dala od źródeł wody, oddziaływania skrajnych temperatur, promieni słońca i opadów atmosferycznych.

* Oznakuj miejsca przechowywania niebezpiecznych substancji.

* Ogranicz dostęp do niebezpiecznych substancji osobom postronnym, np. dzieciom.

* Wykorzystuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami i w dawkach zalecanych przez producenta.

* Stosuj środki ochrony indywidualnej podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi.

* Po użyciu niebezpiecznych substancji zutylizuj ich resztki wraz z opakowaniem zgodnie z instrukcją.

* Informuj osoby postronne o miejscach, w których zastosowano niebezpieczne preparaty.

* Poznaj zasady postępowania na wypadek przypadkowego spożycia, kontaktu oraz zatrucia niebezpieczną substancją.

Monika Grudzińska