Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Choćbym miał umrzeć…

Nazwy ulic, obok placów, skwerów, parków lub mostów, są swoistymi pomnikami. Upamiętniają one nie tylko wydarzenia czy charakterystyczne miejsca związane z obszarem, jaki wyznaczają, ale również szczególne postaci, których wielkie, bohaterskie czyny i wspaniała osobowość na trwałe zapisały się w naszej pamięci…

Uchwałą Rady Miasta Siedlce części dawnej ul. Sokołowskiej (od ulicy Katedralnej do Asłanowicza), która w XIX w. była drogą wylotową z miasta w kierunku Sokołowa Podlaskiego, patronuje Jan Niedziałek. Ksiądz, filozof, teolog, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim i w Siedlcach, żołnierz Armii Krajowej był również członkiem Zarządu Okręgu Stronnictwa Narodowego. Przede wszystkim jednak zasłynął jako wielki patriota i wspaniały człowiek. Aresztowany przez gestapo, osadzony w więzieniu i torturowany, nikogo nie wydał. 12 lutego mija 66 rocznica tragicznej śmierci księdza bohatera.

Wybitny humanista

Urodzony 22 grudnia 1907 r. w Żeliszewie Jan Niedziałek dziecinne lata spędził w rodzinie, na łonie natury – jak sam zapisał w swoim życiorysie – pieszczony wonią lasów i zbóż. Trzynaście lat później ukończył szkołę powszechną, a czując powołanie do stanu duchownego, wstąpił do Kolegium Misyjnego Księży Oblatów w Lublińcu Śląskim, gdzie zdobył maturę. W 1925 r. zapisał się do seminarium w Janowie Podlaskim jako alumn drugiego roku filozofii. W podaniu o przyjęcie deklarował: „Uprzejmie proszę Najprzewielebniejszego Księdza Rektora o przyjęcie mnie do Seminarium Duchownego w Janowie. Ze swej strony obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby dopiąć tak wzniosłego celu, jakim jest kapłaństwo. ...

Iwona Zduniak-Urban

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł