Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Chór „Wiarus” doceniony

Za uświetnianie uroczystości pięknym śpiewem „Wiarus” został doceniony przez bialskiego starostę.

17 września, podczas jubileuszu XX-lecia Oddziału Związku Sybiraków w Białej Podlaskiej, starosta Tadeusz Łazowski wręczył członkom chóru dyplomy uznania za wkład pracy służący rozwojowi kultury na bialskiej ziemi. – Wasz piękny śpiew uświetnił niejedną, zarówno lokalną, jak i powiatową, uroczystość – podkreślił.

Męski chór „Wiarus” powstał 23 lutego 1983 r. Pierwszy koncert dał 8 marca, z okazji Dnia Kobiet. Jego współzałożycielem i długoletnim prowadzącym był Janusz Sawczuk. Początkowy śpiewacy chóru wykonywali tylko pieśni żołnierskie i partyzanckie, występując w zielonych, żołnierskich mundurach. Potem repertuar został wzbogacony o pieśni sakralne, utwory ludowe i arie operowe.

Przez chór przewinęło się ponad 100 śpiewaków i kilku dyrygentów. Średnia wieku chórzystów to 60 lat, ale jest też kilku młodszych panów. Chórzyści śpiewają w trzy-, a nawet czterogłosie i podchodzą do występów z wielkim zaangażowaniem. „Wiarus” śpiewał w międzyrzeckich kościołach, występował też na lokalnych uroczystościach państwowych i patriotycznych, m.in. w Drelowie, Leśnej Podlaskiej, a nawet w Warszawie. Wiele razy uczestnicy wyjeżdżali również za granicę, np. do Brześcia, gdzie brali udział w Przeglądach Pieśni Kombatanckiej i występowali w tamtejszej katedrze z okazji Święta Niepodległości. Chórzyści śpiewali ponadto na Krymie, w Berezie Kartuskiej, Kobryniu i w Prużanach na Białorusi oraz w Tours we Francji. Jednak niezapomnianym przeżyciem był dla chórzystów występ 10 czerwca 1999 r. w Drohiczynie podczas wizyty Papieża Jana Pawła II. W zeszłym roku „Wiarus” obchodził 25-lecie swojego istnienia.

BZ