Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Christos rażdajetsia – sławitie Jeho!

Obchody Świąt Narodzenia Pańskiego w każdym z obrządków łączą się z radością. Celebracja pamiątki przyjścia na świat Jezusa to jedna z największych uroczystości chrześcijańskich. O tym, jak Boże Narodzenie świętują grekokatolicy z Kostomłotów, opowiada ks. Zbigniew Nikoniuk.

Święta Narodzenia Pańskiego w tradycji wschodniej poprzedza czterdziestodniowy post. Rozpoczyna się on w połowie listopada, jednak nie odprawia się wtedy żadnych specjalnych nabożeństw, związanych z tym okresem. Kostomłoccy parafianie, tak jak rzymskokatolicy, biorą udział w rekolekcjach, które ze względu na małą liczbę wiernych trwają tylko dwa dni. Kapłan najpierw spotyka się z nimi przed Liturgią, a potem, podczas celebracji, wygłasza kazanie.

Jesteśmy razem

W ostatnią niedzielę Adwentu święci się opłatki i prosforę, którymi wierni będą dzielić się podczas wieczerzy wigilijnej.

– Prosfora to kwaszony chleb, na którym sprawowana jest również Liturgia. Podczas wieczerzy gospodarz (albo gospodyni) dzieli ją na tyle cząstek, ilu jest gości przy stole. Nasi wierni, zachowując zwyczaj, między sobą dzielą się prosforą, zaś z przyjezdnymi gośćmi, łamią się opłatkiem – opowiada ks. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł