Chrońmy życie od poczęcia
Organizowane dorocznie marsze stanowią okazję do publicznego zamanifestowania szacunku wobec ludzkiego życia oraz poparcia dla małżeństwa i rodziny. Zwracają też uwagę rządzących na rangę problematyki rodzinnej i pro-life. Marsz ph. „Z łona matki na łono Ojczyzny” rozpoczęła Msza św. w kościele Ducha Świętego pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. W homilii ksiądz biskup mówił o wymowie rzezi niewiniątek. - Bóg poświęcił życie niewinnych dzieci dla ratowania swojego Syna po to, żeby ten, przeszedłszy drogę człowieka, stał się ratunkiem dla wszystkich grzeszników - nauczał. Podkreślił wielką wartość życia ludzkiego, które także współcześnie jest niszczone i poddawane eksperymentom. Bp P. Sawczuk zwrócił uwagę na potrzebę wspólnotowego - w łączności ze wszystkimi wierzącymi Polakami - wyrażenia Bogu wdzięczności za dar życia i za tych, którzy troszczą się o życie. Mówiąc o naglącej konieczności prawnej regulacji zakazu aborcji, wskazał na potrzebę modlitwy o miłość i odwagę dla rodziców.
Zebrani wysłuchali świadectwa o wstawiennictwie sługi Bożego Ignacego Świrskiego. Podzieliła się nim siedlczanka, pani Magdalena, bezskutecznie starająca się z mężem o dziecko. W dniu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego powierzyła słudze Bożemu życie swego poczętego dziecka i swoje, prosząc o modlitwę również księdza postulatora. W pierwszych dniach października urodziła zdrowego chłopczyka.
Po Eucharystii uczestnicy marszu przeszli z modlitwą różańcową do katedry, gdzie miała miejsce modlitwa ekspiacyjna. Na zakończenie spotkania odbył się obrzęd błogosławieństwa kobiet w ciąży.
BIAŁA PODLASKA
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył ks. Ireneusz Juśkiewicz. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Iwaniec. Mówił m.in. o Herodzie, którego cechowała żądza posiadania i strach przed jej startą oraz o mędrcach. Oni byli otwarci na nowe wyzwania i dali się pociągnąć Bogu.
– Dziś Pan zaprasza nas do czegoś więcej. On uwalnia nas do bliskości i relacji. Niech Jego słowo odnowi w nas spojrzenie na nasze powołania, byśmy mogli odkryć, że nie jesteśmy wezwani do tego, by kogoś zdobyć, do czegoś zmusić, a nawet kogoś zmienić. My mamy naśladować Boga po to, abyśmy mogli wyjść do drugiego człowieka z tym, co mamy, kim jesteśmy i byli gotowi służyć mu swoim czasem, słowem i ramieniem. Musi być w nas gotowość bliskości, wsparcia i przyjęcia drugiej osoby, zauważenia jej i uszanowania. Warto mówić: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem gotowy przyjąć ciebie takim, jaki jesteś. W taki sposób możemy naśladować Boga – zaznaczył ks. Łukasz.
Po Mszy wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym marszu do kościoła św. Antoniego. Po drodze śpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której przepraszano za grzechy przeciwko życiu i rodzinie. Za obecność i świadectwo wszystkim zgromadzonym podziękował gwardian klasztoru braci kapucynów br. Bogdan Augustyniak.
ŁUKÓW
Marsz rozpoczął się Mszą św. odprawioną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas homilii usłyszeliśmy, jak ważna dla każdego chrześcijanina powinna być ochrona życia. Jest ono wartością daną nam przez Boga, dlatego człowiek nie może go odbierać. Nie wszyscy rozumieją tę uniwersalną prawdę, dlatego mnożą się grzechy przeciwko życiu.
Następnie uczestnicy udali się ulicami do kościoła Przemienienia Pańskiego. W trakcie przemarszu odmawiano modlitwę różańcową o świętość oraz szacunek do życia. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo ekspiacyjne za wszystkie grzechy przeciwko życiu.
W marszu udział wzięły rodziny, członkowie wspólnot katolickich, stowarzyszeń oraz ruchów, kapłani, młodzież. Tradycyjnie już marsz był manifestacją poparcia dla wszelkich form oraz inicjatyw służących ochronie życia ludzkiego, począwszy od jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
WŁODAWA
Po wieczornej Mszy św. w kościele pw. św. Ludwika pod przewodnictwem o. Grzegorza Krzyżowskiego, paulina, uczestnicy liturgii przeszli ulicami miasta do drugiej włodawskiej świątyni. Obecny był m.in. ks. Dariusz Karbowiak – moderator rejonowy Domowego Kościoła oraz o. Jan Król, paulin. Rozważania do tajemnic bolesnych Różańca oraz prowadzenie śpiewu przygotowali Grzegorz i Weronika Łukaszewiczowie – małżeństwo z oazy studenckiej.
W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestników marszu powitał ks. Krzysztof Zawadzki, który poprowadził nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko życiu ludzkiemu. Była też modlitwa włączająca w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Osoby, które podjęły się tego dzieła, zostały wpisane do Księgi DADP.
Organizatorami Marszu Młodzianków byli członkowie różnych wspólnot parafialnych, m.in. Domowego Kościoła, oazy młodzieżowej, Neokatechumenatu i Odnowy w Duchu Świętym.