Kultura
Źródło: TN
Źródło: TN

Chrzest 966. U źródeł Polski

26 lipca w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy nawiązującej do przypadającej w tym roku 1500 rocznicy chrztu Polski.

Chrzest 966. U źródeł Polski to wystawa mobilna wzbogacona o elementy multimedialne. Przedstawia przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka I.

Ekspozycja składa się z plansz graficznych. Zrozumieć przedstawione treści pomaga również aplikacja mobilna, będąca swoistym przewodnikiem po wystawie. Umożliwia ona zapoznanie się z prezentowanymi zagadnieniami osobom z dysfunkcjami narządów wzroku.

Wystawa stworzona została przez pracowników gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz uczniów, wolontariuszy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Udział licealistów w jej projektowaniu miał sprawić, że kwestie związane z chrztem Mieszka będą przystępniejsze dla młodych odbiorców. Gnieźnieńska młodzież wzięła również udział w przygotowaniu nagrania do aplikacji.

Wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski” prezentowana będzie na terenie kraju i poza jego granicami. Łosice są pierwszym miastem na Mazowszu, w którym można ją zobaczyć. Czynna będzie do 14 sierpnia.

Organizatorem wystawy jest burmistrz miasta i gminy Łosice.

Tadeusz Nieścioruk