Chwalili śpiewem swoją Matkę
Pomysł organizacji pierwszego Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej zrodził się w 1993 r. z inicjatywy Danuty Bołtowicz, ówczesnej dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, i na stałe już wpisał się w tradycje leśniańskie. Przegląd jest imprezą cykliczną, organizowaną każdego roku w maju. Właśnie w miesiącu poświęconym Matce Bożej do sanktuarium przyjeżdżają soliści, zespoły i chóry, aby śpiewem wielbić Opiekunkę Podlasia. Podczas festiwalu prezentowane są tak znane, jak i nowe pieśni liturgiczne oraz pielgrzymkowe. Biorący udział w konkursie niejednokrotnie wykonują własne kompozycje. Idea festiwalu pozwala przede wszystkim na zaprezentowanie w duchu chrześcijańskim warsztatu artystycznego uczestników. Jest to także sposób na integrację środowiska lokalnego.
W tym roku w PFPM wzięło udział 290 uczestników. Wykonawców oceniało jury w składzie: Maria Stręk-Tomasiak – nauczyciel wychowania muzycznego, Ireneusz Parafiniuk – nauczyciel muzyki, czuwający nad wieloma bialskimi wokalistami, i o. Leszek Wielgos – katecheta. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy prezentowali dwa utwory poświęcone Matce Bożej. W kategorii „solista” zwyciężyli: Jan Paweł Borzemój, przed Aleksandrą Plażuk i Natalią Sisik. Wyróżnienie otrzymał duet „Stella Maris” z Siedlec. W kategorii „zespoły” laur pierwszeństwa przypadł scholi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sworach, drugą lokatę zajął zespół „Milites Dei” i zespół śpiewaczy „Leśnianki”, zaś trzecią – zespół „Jutrzenka” z Kapelą z Rogoźnicy oraz „Zaufaj Panu” z parafii Miłosierdzia Bożego w Siedlcach. Nagrodzono także chóry biorące udział w zmaganiach. Zwyciężył chór parafialny z Leśnej Podlaskiej. Na podium znalazł się też chór parafialny „Mocni Duchem” ze Zwolenia. Nagrodę Grand Prix XV PFPM zdobył chór parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej. Laureaci otrzymali upominki ufundowane m.in. przez starostę bialskiego – Tadeusza Łazowskiego, wójta gminy Leśna Podlaska – Mariana Tomkowicza oraz przeora klasztoru Leśniańskiego – O. Dominka Partykę.
Następny festiwal już za rok. Organizatorzy gratulują tegorocznym laureatom, wszystkim uczestnikom dziękują za wzięcie udziału w zmaganiach, życząc wielu łask otrzymanych za wstawiennictwem Matki Bożej Leśniańskiej i zapraszając na kolejne edycje konkursu.
Sylwetka laureata
Chór parafii bł. Honorata Koźmińskiego powstał w 2006 r. Wtedy to ks. kan. Janusz Onufryjuk zlecił ówczesnemu neoprezbiterowi, ks. Piotrowi Radzikowskiemu, jego założenie. W opinii pomysłodawcy chór miał nie tylko pracować nad techniką wokalną, ale przede wszystkim przygotowywać dzieci i młodzież do służby Bożej w czasie liturgii, jednocześnie kształtując w nich postawę dojrzałego chrześcijanina. Początki były trudne, zgłosiło się niewielu chętnych. Dzięki pomocy dyrektorów bialskich szkół ks. Piotr mógł na przełomie września i października zorganizować przesłuchanie. Wzięło w nim udział około 400 uczniów. Z ogromnej grupy kapłan wybrał najbardziej utalentowanych.
Chór rozpoczął działalność w dzień wspomnienia św. Cecylii – 22 listopada 2006 r. Podczas uroczystej celebracji nowi chórzyści ślubowali wytrwałą służbę Bogu przez śpiew. Na znak przyjęcia do liturgicznej służby otrzymali specjalne legitymacje.
Chór pod kierunkiem ks. Piotra spotyka się dwa razy w tygodniu i co tydzień przygotowuje oprawę liturgiczną na Mszach z udziałem dzieci. Również podczas najważniejszych uroczystość i świąt śpiewem pomaga przeżywać wspólnocie parafialnej święte misteria. Obok cotygodniowej pracy chór wyjeżdża na zgrupowania letnie i zimowe, by pod okiem specjalistów od sztuki wokalnej szkolić swe umiejętności. Dotąd gościli w Serpelicach, Poroninie i Augustowie, a w najbliższe wakacje wybierają się do Bustryka koło Zakopanego. Grupa obecnie pracuje nad szkocką kantatą o św. Pawle Apostole, autorstwa Gerrego Fitzpatricka, którą wykona wraz z Dętą Orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej na zakończenie obchodu Bialskiego dnia ze św. Pawłem Apostołem – o 20.00 – w parafii bł. Honorata Koźmińskiego.
Agnieszka Wawryniuk